polska: Warsztaty pisania ikon w parafii prawosławnej w Gródku

Warsztaty pisania ikon w parafii prawosławnej w Gródku

ks. Dariusz Sulima, 07 lutego 2023

W dniach 30.01 – 03.02.2023 r. w świetlicy parafialnej odbywały się warsztaty pisania ikon. W zajęciach brali udział uczniowie gródeckiej szkoły. Dzieci i młodzież pod czujnym okiem ks. prot. Jana Kojło, ks. Dariusza Sulimy oraz p. Anny Paprockiej poznawały tajniki pisania ikon.

Podczas warsztatów uczestnicy posługiwali się techniką pisania ikon wykorzystującą temperę jajeczną na bazie naturalnych składników, w której farba jest skomponowana z naturalnych barwników ze spoiwem z żółtek jaj kurzych i białego wytrawnego wina. Uczestnicy warsztatów skupili się na ikonie Matki Bożej. Wybór ikony nie był przypadkowy, gdyż świątynia parafialna jest poświęcona Narodzeniu Bogurodzicy.

W sobotę, 4 lutego, po świętej Liturgii ikony dzieci i młodzieży zostały poświęcone. Na koniec nabożeństwa proboszcz parafii ks. Mikołaj Ostapczuk podziękował wszystkim uczestnikom za trud pisania ikon, instruktorom za przekazaną wiedzę oraz władzom gminy za pomoc finansową. Warsztaty zostały dofinansowane z Gminnej Komisji Rozwiązania Problemów Alkoholowych w Gródku. Zastępca Wójta p. Lilia Waraksa otrzymała od uczestników ikonkę, która powstała na owych warsztatach.

Po nabożeństwie rodzice, dzieci i młodzież wybrali się na ognisko do Agroturystki Zacisze Markowszczyzna Swojskie Jadło, gdzie p. Basia i p. Wieczysław Markowscy przygotowali dla wszystkich pyszne smakołyki oraz kuligową atrakcję.


Zdjęcia; Anna Sulima, Olga Kochanowicz, Julita Puchalska