świat: Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii – zniszczone cerkwie
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii – zniszczone cerkwie

Dominika Kovačević, 06 lutego 2023

W nocy z 5 na 6 lutego br. doszło do trzęsienia ziemi w południowo-wschodniej Turcji. Było ono o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – to najbardziej dotkliwe trzęsienie ziemi od prawie 100 lat. Największa siła rażenia dotknęła południowo-wschodnią Turcję oraz północną Syrię, ale było ono odczuwalne – razem z 4 wstrząsami wtórnymi – także w Libanie i Jordanii.

Tragedia dotknęła wiele tysięcy ludzi, w tym prawosławnych chrześcijan zamieszkujących Turcję i Syrię – w Libanie i Jordanii na razie nie odnotowano większych szkód.

Poważnym uszkodzeniom lub, zależnie od przypadku, zupełnemu zniszczeniu uległy niektóre świątynie prawosławnego Patriarchatu Antiocheńskiego, a także domy wiernych. Zostały uszkodzone cerkwie w następujących miejscowościach na terenie Turcji: Antiochia (Antakya), Iskenderun, Arsuz, Altınözü (arab. As-Surijje), Tokaçlı (arab. Dżneido), Samandağ (arab. As-Suwaydiyye). Należy tu nadmienić, iż Antiochia to rodzime miasto wielu znaczących świętych, jak Ignacy Antiocheński czy Jan Chryzostom, gdzie ponadto po raz pierwszy w historii użyto wobec uczniów Chrystusa określenia „chrześcijanie”, według świadectwa Dziejów Apostolskich (Dz 11,26).

W Syrii natomiast są to: Aleppo, Hama, Latakia.

Patriarchat Antiocheński wzywa wszystkich do modlitwy i pomocy. Cerkiew rozpoczęła od razu pomaganie wszystkim potrzebującym pomocy – punkty dla osób poszkodowanych zostały otwarte przy prawosławnych katedrach w Aleppo i Latakii.

Źródło zdjęć: Antiochpatriarchate.org
https://www.facebook.com/Antiochpatriarchate.org