polska: Spotkanie Bractwa Cerkiewnego Trzech Świętych Hierarchów

Spotkanie Bractwa Cerkiewnego Trzech Świętych Hierarchów

Piotr Jurczuk, 06 lutego 2023

Dnia 2 lutego 2023r. w sali Centrum Kultury Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Białymstoku odbyło się – zorganizowane przez Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego w Białymstoku – otwarte spotkanie z o. Denisem Rusnakiem z przymonasterskiej parafii Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce nt. „Znaczenie Ławry Kijowsko-Pieczerskiej dla światowego prawosławia”.

O. Denis Rusnak bardzo szczegółowo przybliżył dzieje Swiato-Uspienskiej Ławry Kijowsko-Pieczerskiej w Kijowie na Ukrainie, jednego z najbardziej znanych ośrodków monastycznych całego światowego prawosławia i niewątpliwie najbardziej znanego sanktuarium prawosławnej Słowiańszczyzny.

Powstanie Ławry, zwanej „matką ruskich monasterów”, datuje się na 1051r., a zatem mowa o niemal 1000-letniej udokumentowanej nieprzerwanej historii monasteru.

Z Ławrą związane są imiona ponad stu świętych, m.in. św. św. Antoniego i Teodozego Pieczerskich, prep. Nestora Letopisca – autora słynnej kroniki staroruskiej Powiest wriemiennych liet, prep. Nikona, prep. Fiodora Ostrogskiego, metr. Piotra Mohyły i wielu wielu innych, których żywoty możemy poznać czytając literaturę hagiograficzną dotyczącą monasteru pieczerskiego, np. powszechnie znany Kijewo-Pieczerski pateryk, który można i dziś kupić w sklepach z cerkiewną literaturą. Relikwie świętych spoczywają w podziemnych pieczarach, w których dawniej zamieszkiwali sami mnisi – to tzw. Dalnie i Bliżnie Pieszczery.

O. Denis przybliżył okres funkcjonowania Ławry w czasach komunizmu w Rosji bolszewickiej i ZSRR oraz w czasach współczesnych aż po dzień dzisiejszy, kiedy to władze ukraińskie podejmują aktywne działania w celu pozbawienia kanonicznej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej dotychczasowego prawa użytkowania budynków Ławry.

Wykład połączony był z prezentacją zdjęć świętych mnichów i postaci historycznych związanych z sanktuarium, zabytków kultury piśmienniczej i samej Ławry.

Fotografie: Adam Danilczuk