świat: Odszedł do Pana Metropolita Pergamonu Jan (Ziziulas)

Odszedł do Pana Metropolita Pergamonu Jan (Ziziulas)

Piotr Sterlingow, 02 lutego 2023

Dnia 2 lutego w wieku 92 lat odszedł do Pana Metropolita Pergamonu Jan (Ziziulas). Ostatnie miesiące swego życia ze względu na problemy zdrowotne Metropolita spędził w jednej z ateńskich klinik.

Metropolita Jan (Ziziulas) urodził się 10 stycznia 1931 roku we wsi Katafigio w regionie Kozani. Rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Salonikach, następnie przeniósł się na ten sam wydział Uniwersytetu Ateńskiego, studiował również w Ekumenicznym Instytucie w Bossey. W latach 1960-1964 odbywał studia doktoranckie na Uniwersytecie Harvarda. Na przestrzeni wielu lat wykładał na uniwersytetach i w szkołach teologicznych w Atenach, Edynburgu, Nowym Jorku, Bostonie, Glasgow, Salonikach, Londynie i w Rzymie.

W czerwcu 1986 roku przyjął święcenia diakońskie, kapłańskie a następnie biskupie z tytułem Metropolity Pergamontu. W 2002 roku został wybrany na prezydenta Akademii Ateńskiej, był to pierwszy w historii duchowny pełniący tę funkcję. Metropolita Jan przez wiele lat był członkiem komisji do spraw dialogu z Kościołem Rzymskokatolickim.

Metropolita Jan był cenionym teologiem, świadczą o tym liczne tytuły doktora honoris causa przyznane mu przez różne uniwersytety. Spuścizna teologiczna, którą pozostawił Metropolita, jest niezwykle bogata i doceniana przez wielu współczesnych uczonych i działaczy religijnych.

Na podstawie orthodoxianewsagency.gr

Fotografia: James Hyndman