Piękno, którego nie da się ukryć

o. Walery Zacharow (tłum. Justyna Pikutin), 15 stycznia 2023

Bóg wypełnia świątynię ludźmi. A naszym zadaniem jest wypełnić modlitwą naszą wewnętrzną świątynię. I zwracamy uwagę nie tylko na świat wokół nas, ale także na świat wewnątrz nas, który jest światem Chrystusa. To bardzo ważne, ponieważ te światy są ze sobą powiązane. Jeśli zachowamy spokój w sercu, to zmieni się również świat na zewnątrz, to znaczy zmienią się wszystkie konflikty, wszystko to, co nam się nie podoba, co jest sprzeczne z naszymi przekonaniami.

Bóg stworzył nas na Swój obraz i podobieństwo. A ponieważ On stworzył piękno, my również możemy je stworzyć - początkowo w sobie, a z czasem stanie się ono widoczne także na zewnątrz. Kiedy w naszym sercu króluje pokój, każdy, kto na nas spojrzy, podładuje się tym pokojem i napełni pięknem.

Ważne jest, abyśmy nie wypowiadali nieprzemyślanych słów, abyśmy nikogo nie ranili, abyśmy starali się naprawić, jeśli zrobimy coś niewłaściwego. Musimy cały czas obserwować siebie: "Czy żyję we właściwy sposób? Czy żyję tak, jak chce tego Bóg?". Owszem, nie zawsze nam się udaje, zdarzają się różne sytuacje w życiu, ale Bóg może wszystko naprawić, jeśli tylko damy Mu szansę. Jeśli zadbamy o siebie i poprosimy Boga o pomoc, On sprawi, że wszystkie nasze słabości znikną, rozpłyną się. I wtedy Bóg zdoła stworzyć piękno za naszym pośrednictwem - po prostu przestańmy Mu przeszkadzać.

Jak rosną kwiaty? Najpierw rośnie łodyga, potem pąki, a następnie rozkwita piękny kwiat. W ten sam sposób powinniśmy otwierać się w naszym życiu, aby piękno było widoczne również na zewnątrz. Kiedy człowiek żyje pięknie, jego twarz się zmienia - staje się odzwierciedleniem wewnętrznego piękna. Oczywiście starajmy się nie pokazywać piękna na twarzy, a wręcz przeciwnie - zachować je w sercu, a wtedy samo się ukaże, gdyż nie da się go ukryć. Gdy piękno wypływa z serca, człowiek staje się czcigodny, czyli podobny do Boga.

o. Walery Zacharow (tłum. Justyna Pikutin)

za: obitel-minsk.ru

fotografia: kcenia.belova /orthphoto.net/