Poświęcenie szkoły w Studziankach

ks. Paweł Łapiński, 19 grudnia 2022

Dnia 16 grudnia 2022 roku odbyło się poświęcenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Studziankach. Ze względu na małą liczbę pomieszczeń i rosnącą liczbę uczniów budynek wymagał przebudowy i rozbudowy. Dzięki funduszom zebranym przez gminę dokonano zmian, które radykalnie polepszyły warunki pracy nauczycieli i nauki uczniów. Dodatkowo zamontowano pompę ciepła i fotowoltaikę.

Pierwotnie budynek ten służył jako szkoła cerkiewna. Dopiero po I wojnie światowej został przekształcony w szkołę publiczną i służy do dnia dzisiejszego.

Na uroczystości przybył burmistrz Adrian Łuckiewicz, jego zastępca Dominika Jocz-Lenkiewicz, wojewoda Bohdan Paszkowski, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, księża i wielu innych zacnych gości.

Po zakończeniu bożonarodzeniowych jasełek na środek zaproszono duchownych. Ks. Anatol Hajduczenia, proboszcz parafii śww. Piotra i Pawła w Wasilkowie i ks. Tomasz Zubrycki z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie odczytali modlitwy, po czym rozpoczęli poświecenie szkoły.

Następnie odbyło się tradycyjne przedświąteczne spotkanie. Przeczytano fragment Ewangelii poświęcony narodzinom Zbawiciela i składano wzajemnie bożonarodzeniowe życzenia.