Spotkanie Bractwa CiM w Białymstoku

Halina Borowik, 18 grudnia 2022

11 grudnia w Centrum Kultury Prawosławnej odbyło się niezwykle ubogacone spotkanie Bractwa Świętych Cyryla i Metodego – koło Nr 1 w Białymstoku, zaproszonych gości oraz jego sympatyków.

Na początku opiekun duchowy naszego koła, ojciec archimandryta Sergiusz, wszystkich pobłogosławił, serdecznie powitał oraz zaprosił na wystawę fotograficzną pod tytułem „Monaster i okolice w obiektywie Ukrainki Marii Dotsenko”.

Po obejrzeniu wystawy ojciec Sergiusz przedstawił autorkę wystawy, która obecnie wraz z dziećmi oraz innymi uchodźcami przebywa w Monasterze Supraskim.

Autorka jest nadzwyczaj utalentowaną osobą. Już wcześniej bratczyki mieli sposobność poznać jej niebywały talent do pracy z młodzieżą w przygotowanym spektaklu słowno-muzycznym, zaprezentowanym w czasie spotkania w Supraskim Monasterze. Pomimo traumy związanej z obecną sytuacją w ojczystym kraju, rozłąką z rodziną i kłopotami zdrowotnymi, autorka wystawy, Pani Maria, stara się ofiarnie służyć Bogu i ludziom. Omawiając wystawę, udzieliła wspaniałej lekcji jak należy zauważać piękno otaczającego świata. Z podziwem oglądaliśmy kolejne fotografie i zachwycaliśmy się bogactwem sztuki sakralnej monasteru supraskiego oraz różnorodnością otaczającej go przyrody. Czasem gdy rzyglądaliśmy się fotografiom, wydawało się, że w rzeczywistości przedstawiane fragmenty wyglądają nieco inaczej. Ale to są chyba efekty naszego szybkiego życia, pośpiechu i pędu, bez oglądania się i zadumy. Niejednokrotnie marzymy i podziwiamy coś, co jest daleko od nas, a nie potrafimy cenić i dziękować Bogu za to, co nas otacza.

Ojciec Sergiusz oraz przewodniczący bractwa Krystian Jaszczyk pięknie dziękowali i gratulowali autorce wystawy, Pani Marii. Wszyscy oglądający te niezwykłe zdjęcia nagrodzili autorkę gorącymi brawami oraz indywidualnymi słowami wielkiego uznania i podziwu.

Archimandryta Sergiusz podkreślił również, że ta wystawa fotograficzna była dofinansowana ze środków budżetu Województwa Podlaskiego.

Potem wszyscy przeszli do następnej sali, gdzie na tzw. szwedzkim stole czekały samodzielnie przez bratczyków przygotowane potrawy postne oraz herbata, sok z suszu i kawa.

Wspólna modlitwa i błogosławieństwo opiekuna duchowego były początkiem wieczornego posiłku. Przewodniczący dziękował zebranym za przybycie, szczególnie witał nowych uczestników, kolejny raz dziękował za wystawę i zapraszał do poczęstunku.

Jak mało trzeba, by poczuć się szczęśliwym i nieodzownym w grupie.

Niezmiernie cieszyliśmy się, że wśród nas był o. protodiakon Dymitr. Na stołach były przygotowane teksty kolęd. Śpiew kolęd dodatkowo rozweselił serca zebranych. Wszyscy śpiewali i wspominali jak kolędowano dawniej. Wśród nas są zawsze chętni do kolędowania i zachęcają innych do podtrzymania tradycji.

Być może w tym roku nie odważymy się na wspólne kolędowanie w domach, ale w następnych latach, z pomocą Bożą, wrócimy do kontynuowania tradycji.

W okresie świątecznym Bożego Narodzenia w planie jest wspólne śpiewanie kolęd przy świątecznym stole.

Przewodniczący Krystian, dziękując za współpracę i duchową opiekę, wręczył archimandrycie Sergiuszowi kolejne zebrane ofiary pieniężne dla przyjaciół z Ukrainy przebywających pod opieką Monasteru Supraskiego.

Wzajemne składanie życzeń z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, i słowa wdzięczności za udział i przygotowanie wystawy i potraw postnych oraz modlitwa zwieńczyły spotkanie bractwa.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w spotkaniach naszego koła. Prosimy - przyjdźcie, czekamy na Was !