polska: Pamięć św. Katarzyny w Zaleszanach

Pamięć św. Katarzyny w Zaleszanach

08 grudnia 2022

Każdego dnia Cerkiew wspomina pamięć wielu świętych będących naszymi orędownikami przed Bogiem. W dniach 6-7 grudnia w żeńskiej wspólnocie monastycznej w Zaleszanach, szczególnie obchodzona jest pamięć świętej wielkiej męczennicy Katarzyny Aleksandryjskiej. Jest to jedyne prawosławne miejsce w Polsce, którego patronką jest ta wyjątkowa święta.

Uroczystości w domu zakonnym w Zaleszanach rozpoczęły się we wtorkowy wieczór całonocnym czuwaniem, któremu przewodniczył biskup hajnowski Paweł w asyście licznie przybyłego duchowieństwa.

Następnie odczytano akatyst do św. Katarzyny. Mimo niesprzyjającej aury zaleszańska cerkiewka wypełniła się pielgrzymami lubiącymi trud nocnej modlitwy.

O północy rozpoczęła się pierwsza św. Liturgia, której przewodniczył biskup supraski Andrzej. Podczas kazania hierarcha podkreślił, że dzień pamięci św. Katarzyny pięknie komponuje się ze świętem Wprowadzenia Bogurodzicy do świątyni, a także zaakcentował analogie miedzy męczennicą, a Matką Bożą. Na zakończenie św. Liturgii poświęcono koliwo, którym mogli pokrzepić się wszyscy wierni.

Świąteczny poranek rozpoczął się akatystem do patronki monasteru. Następnie powitano biskupa hajnowskiego Pawła, który przewodniczył św. Liturgii. Zwracając się z pouczeniem Jego Ekscelencja przybliżył życie świętej Katarzyny, opowiadając o Jej drodze do Boga, przyjęciu chrześcijaństwa i różnych formach męczeństwa, których owocem są wieńce chwały i świętości.

Podsumowując święto w Zaleszanach hierarcha złożył obecnym świąteczne życzenia, w szczególności solenizantkom na czele z przełożoną mniszką Katarzyną. Biskup Paweł przekazał przełożonej imieninowe życzenia Jego Eminencji metropolity Sawy życząc opieki i pomocy niebiańskiej orędowniczki w codziennych trudach.

Po każdym nabożeństwie wszyscy pielgrzymi byli częstowani ciepłą herbatą i słodką bułeczką przedłużając tym sposobem duchową agapę. Wspólna modlitwa, rozmowy i radość towarzyszyły wszystkim, którzy spotkali się w Zaleszanach, by wychwalać św. Katarzynę.

siostry monasteru w Zaleszanach
zdjęcia: Prawosławie w obiektywie, Jarosław Charkiewicz

za: orthodox.pl