Pielgrzymka-wycieczka licealistów z Podlasia do Cieplic

Aleksandra Jakimiuk, 02 grudnia 2022

W terminie 22.11-25.11 2022 uczniowie klas pierwszych, drugich i czwartych II Liceum Ogólnokształcącego w Hajnówce, wraz z opiekunem ks. Andrzejem Busłowskim, wyruszyli na wycieczkę do Cieplic w sercu Karkonoszy.

Miejscem noclegów, wspólnych posiłków i modlitw był Prawosławny Dom św. Stefana. Zwiedzanie zostało rozpoczęte dopiero drugiego dnia (23.11) po całodniowej podróży pociągiem. Po Świętej Liturgii w kaplicy św. Stefana pierwszym punktem wspólnego marszu na szlaku był Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie, następnie grupa udała się do Kościoła Wang w Karpaczu. Tego samego dnia młodzież miała możliwość zwiedzić Jelenią Górę i odwiedzić tam cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która znajduje się w samym środku pięknej i rozległej starówki.

Trzeciego dnia (24.11) już z samego rana rozpoczęła się podróż do Wrocławia. Pierwsze kroki w tym mieście młodzież skierowała do cerkwi katedralnej Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy. Ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz zapoznał z historią tego miejsca i Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej. Następnym punktem podróży było zwiedzanie największych zabytków Wrocławia takich jak Rynek Starego Miasta, Mostek Pokutnic oraz podziwianie trwającego Jarmarku Świątecznego na Rynku. Na koniec dnia niezwykle gościnne spotkanie zostało zorganizowane dla naszej grupy przez ks. prot. Bogdana Repeła, proboszcza parafii prawosławnej Św. Trójcy w Lubinie i młodzież zarządu Bractwa Młodzieży Prawosławnej z Lubina, która tworzy grupę redaktorów Prawosławnych Mediów Internetowych – Głos Wiary. Grono licealistów - uczniów II Liceum Ogólnokształcącego z DNJB w Hajnówce chętnie i aktywnie współpracuje z Głosem Wiary online, nagrywając do radia wybrane materiały o prawosławiu. Podczas wspólnego spotkania wymieniono się doświadczeniami, zapoznano z działalnością Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Lubinie w bardzo miłej atmosferze i przy przepysznych smakołykach.

Po intensywnych, cudownie przeżytych dniach nastąpił czas powrotu do Hajnówki. Dzięki temu wspólnemu wyjazdowi nasza grupa miała możliwość po raz pierwszy poznać życie prawosławia w Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej, utwierdzić się w przekonaniu wielkiej siły i jedności wiary prawosławnej, jej ogromnego znaczenia w życiu.

Autor: Aleksandra Jakimiuk (uczennica klasy 2b)
Zdjęcia: ks. Andrzej Busłowski