XIX międzynarodowy przegląd pieśni w Siemiatyczach

23 listopada 2022

W dniach 18-20 listopada w Siemiatyczach, z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski, już po raz 19. odbył się Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej.

Organizatorem wydarzenia jest Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach, zaś współorganizatorami są: powiat siemiatycki, miasto Siemiatycze oraz gminy: Drohiczyn, Siemiatycze, Mielnik, Grodzisk, Nurzec Stacja i Siemiatycki Ośrodek Kultury. Wsparcia finansowego udzielił Zarząd Województwa Podlaskiego.

Przegląd z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Pierwsi słuchacze przychodzą do cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego na dwie godziny przed rozpoczęciem koncertu. W tegorocznej edycji wzięło udział dwadzieścia chórów i zespołów z Polski i zagranicy, pośród których zaprezentowało się wiele chórów dziecięcych. Każdego dnia wśród zacnego grona słuchaczy obecny był Jego Ekscelencja biskup siemiatycki Warsonofiusz. Niedzielny wieczór zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Obecny był włodarz miasta, burmistrz Piotr Siniakowicz i reprezentanci służb mundurowych, dyrektorzy jednostek samorządowych oraz sponsorzy tegorocznego przeglądu.

Na repertuar przeglądu składały się pieśni znanych na całym świecie kompozytorów, a także melodie ludowe znane wszystkim z Bohohłasników. Rozpoczynając niedzielny koncert, kierownik DIKP ks. mitrat Bazyli Litwiniuk mówił o tym, jak ważną rolę w Cerkwi odgrywa śpiew, który jest nieodłącznym elementem życia religijnego. Tego dnia przed siemiatycką publicznością wystąpił kameralny chór „Cantabile” z Kijowa, który pomimo trudnej sytuacji zachciał wziąć udział w wydarzeniu.

Podsumowując trzydniowe święto muzyki w Siemiatyczach, biskup Warsonofiusz powiedział, że z roku na rok podnosi się poziom wykonawców, a dyrygenci sięgają po nowe utwory i interesujące aranżacje znanych już pieśni.

protodiakon Mirosław Demczuk

zdjęcia: Mikołaj Mendrycki

za: orthodox.pl