świat: Patriarcha Cyryl w Paragwaju

Patriarcha Cyryl w Paragwaju

Dominika Kovačević, 26 lutego 2016

Drugim krajem odwiedzonym przez patriarchę Cyryla w trakcie historycznej podróży do Ameryki Łacińskiej był Paragwaj, gdzie hierarcha dotarł 14 lutego wieczorem. W poniedziałek wg starego stylu przypadał 2 luty, a zatem wielkie święto Spotkania Pańskiego. Z tej okazji patriarcha sprawował świąteczną Boską Liturgię w cerkwi Opieki Bogurodzicy w stolicy państwa – Asunción. Wybudowana w latach 20. ubiegłego wieku świątynia jest dosyć mała, dlatego też wyjątkowo ołtarz umieszczono pośrodku niej, a wierni modlili się na zewnątrz. Zwierzchnikowi rosyjskiej Cerkwi asystowali hierarchowie z Rosyjskiej Cerkwi Poza Granicami Rosji (tzw. Cerkiew zarubieżna lub ROCOR) z obydwu Ameryk oraz Australii.

Obecni byli rzymsko-katoliccy biskupi z Paragwaju.

List apostolski, Ewangelię, wyznanie wiary i modlitwę Ojcze nasz przeczytano w językach cerkiewno-słowiańskim i hiszpańskim.

Tego samego dnia dostojny gość odwiedził cmentarz Recoleta, gdzie są pochowani rosyjscy imigranci walczący jako ochotnicy w Paragwajskiej Armii w wojnie Chaco (1932-35). Tam odsłużono panichidę.

Krótki reportaż video paragwajskiej telewizji z obydwu nabożeństw


Drugiego, i zarazem ostatniego dnia wizyty w Paragwaju, hierarcha spotkał się z jego prezydentem. W trakcie rozmowy poruszono m. in. formy współpracy paragwajskiego państwa i rosyjskiej Cerkwi.

O wcześniejszej wizycie na Kubie informowaliśmy tutaj.

Na podstawie: mospat.ru/en