Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Święto parafialne katedry Przemienienia Pańskiego w Lublinie
ks. prot. Jerzy Łukaszewicz, 07 sierpnia 2016
6 sierpnia, wg kalendarza gregoriańskiego, w lubelskiej cerkwi katedralnej tradycyjnie obchodzone jest święto Przemienienia Pańskiego.
Tegoroczną uroczystość zaszczycił swoją obecnością hierarcha Kościoła Prawosławnego Ziem Czeskich i Słowacji władyka Izajasz z Szumperku, który asystował arcybiskupowi Ablowi w uroczystym całonocnym czuwaniu w przeddzień święta oraz podczas Boskiej Liturgii.
Na uroczystości swojej świątyni katedralnej licznie przybyli duchowni diecezji lubelsko-chełmskiej. Po Ewangelii do wiernych z okolicznościową homilią zwrócił się ks. Marcin Chyl – proboszcz parafii w Sandomierzu.
Po zakończeniu Boskiej Liturgii tradycyjnie zostały poświęcone owoce: jabłka, gruszki, śliwki i winogrona.
W końcowym słowie władyka Abel dziękował biskupowi Izajaszowi z Czech wręczając mu panagiję z wizerunkiem Częstochowskiej Bogarodzicy. Słowa podziękowań arcybiskup skierował również do duchowieństwa przybyłego na święto parafialne do Lublina, duchowieństwa posługującego w świątyni katedralnej, chóru, rady parafialnej oraz wszystkich zgromadzonych na uroczystości parafianom.
Władyka Izajasz w ciepłych słowach wyraził swoją wdzięczność za możliwość uczestniczenia w dzisiejszej Boskiej Liturgii, podkreślając ogromną radość goszczenia w bratniej Cerkwi Prawosławnej w Polsce.
fot. Konstanty Frączek
Tegoroczną uroczystość zaszczycił swoją obecnością hierarcha Kościoła Prawosławnego Ziem Czeskich i Słowacji władyka Izajasz z Szumperku, który asystował arcybiskupowi Ablowi w uroczystym całonocnym czuwaniu w przeddzień święta oraz podczas Boskiej Liturgii.
Na uroczystości swojej świątyni katedralnej licznie przybyli duchowni diecezji lubelsko-chełmskiej. Po Ewangelii do wiernych z okolicznościową homilią zwrócił się ks. Marcin Chyl – proboszcz parafii w Sandomierzu.
Po zakończeniu Boskiej Liturgii tradycyjnie zostały poświęcone owoce: jabłka, gruszki, śliwki i winogrona.
W końcowym słowie władyka Abel dziękował biskupowi Izajaszowi z Czech wręczając mu panagiję z wizerunkiem Częstochowskiej Bogarodzicy. Słowa podziękowań arcybiskup skierował również do duchowieństwa przybyłego na święto parafialne do Lublina, duchowieństwa posługującego w świątyni katedralnej, chóru, rady parafialnej oraz wszystkich zgromadzonych na uroczystości parafianom.
Władyka Izajasz w ciepłych słowach wyraził swoją wdzięczność za możliwość uczestniczenia w dzisiejszej Boskiej Liturgii, podkreślając ogromną radość goszczenia w bratniej Cerkwi Prawosławnej w Polsce.
fot. Konstanty Frączek