polska: Dzień pamięci św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach

Dzień pamięci św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach

09 listopada 2022

7 i 8 listopada w monasterze w Sakach odbyły się świąteczne uroczystości związane z dniem patrona monasteru. Jak co roku, w uroczystościach dnia pamięci św. Dymitra wzięły udział rzesze wiernych z pobliskich miejscowości, a także z Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Białegostoku.

Świąteczne uroczystości rozpoczęło całonocne czuwaniem odprawione przez biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza w asyście licznie przybyłego duchowieństwa. Po zakończonym nabożeństwie hierarcha zwrócił się do wiernych ze słowem:

Święty Dymitr Sołuński, prawdopodobnie, gdyby nie oddał życia za Chrystusa zostałby imperatorem. Wybrał Trójjedynego Boga… Dlatego jego śmierć okazała się nie porażką, a zwycięstwem. Po dzień dzisiejszy święty żyje i realnie pomaga wszystkim tym, którzy zwracają się do niego z modlitwą.

O godzinie 23.00 odsłużono akatyst do św. Dymitra Sołuńskiego, a następnie o północy św. Liturgię, której przewodniczył ihumen Pafnucy. Tradycyjnie o godzinie 8.00 poświęcono wodę po czym ponownie odczytano akatyst do patrona monasteru.

O godzinie 9.30 odbyło się powitanie hierarchów, na czele z Jego Eminencją Wielce Błogosławionym Sawą Metropolitą Warszawskim i całej Polski, który przewodniczył świątecznej św. Liturgii. Okolicznościowe słowo po oczytaniu św. Ewangelii wygłosił Jego Ekscelencja biskup siemiatycki Warsonofiusz, podkreślając znaczenie męczeństwa jako świadectwa o Zmartwychwstałym Chrystusie.

W czasie św. Liturgii, święcenia diakońskie z rąk Jego Eminencji przyjął jeden z braci wspólnoty monasterskiej, mnich Paisjusz. Świąteczne uroczystości w Sakach zakończyła procesja z doksologią do św. wielkiego męczennika Dymitra. Na zakończenie Jego Eminencja metropolita Sawa, zwrócił się do wiernych ze słowem koncentrując uwagę wiernych na potrzebę dawania świadectwa naszej wiary za przykładem św. męczenników. Hierarcha podkreślił, że męczeństwo jest najwyższą formą wyrażenia miłości Jezusowi Chrystusowi. Jego Eminencja złożył życzenia całej braci monasterskiej oraz wszystkim zebranym.

Święty wielki męczenniku Dymitrze módl się za nami do Boga!

bracia monasteru w Sakach
zdjęcia: Piotr Sterlingow

za: orthodox.pl