świat: Zasnął w Panu arcybiskup Chryzostom, zwierzchnik Cerkwi Cypryjskiej

Zasnął w Panu arcybiskup Chryzostom, zwierzchnik Cerkwi Cypryjskiej

07 listopada 2022

Zwierzchnik Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na Cyprze, Wielce Błogosławiony Chryzostom II, po długiej walce z rakiem, spoczął w Panu w poniedziałek rano, w wieku 81 lat.

Zgodnie z zapowiedzią opublikowaną na oficjalnej stronie Cerkwi Cypryjskiej arcybiskup Chryzostom zmarł spokojną śmiercią w poniedziałek o godzinie 6:40.

„Arcybiskup odszedł spokojnie po tym, jak z odwagą, cierpliwością i chrześcijańskim męstwem stanął przed wyzwaniem swojej choroby”.

„Ci z nas, którzy byli blisko niego w trudnych godzinach jego choroby, doświadczyli jego pokory, łagodności jego duszy i jego głębokiej wiary, a także jego troski o swoje stado” - napisali lekarze, którzy leczyli arcybiskupa Chryzostoma.

„Był wybitną i ważną postacią Cypryjskiej Cerkwi. Pozostawił po sobie spuściznę pracy, która charakteryzuje się wnikliwością, śmiałością, poszanowaniem oraz przywróceniem historycznej tradycji Cerkwi wraz z innowacyjnymi zmianami, zawsze dążącymi do jedności Cerkwi”- zauważyli lekarze Iosif Kasios, Dimitris Papamihail, Petros Agathangelou i Mihalis Protopapas.

Lekarze powiedzieli, że zawsze będzie im towarzyszyć „szczerość, życzliwość, łagodność i uśmiech” arcybiskupa.

Śp. Arcybiskup Chryzostom II urodził się 10 kwietnia 1941 w miejscowości Tala na Cyprze.

3 listopada 1963 r. otrzymał święcenia diakońskie, a 12 listopada 1972 r. przyjął z rąk Arcybiskupa Cypru Makariosa III święcenia kapłańskie, następnie został podniesiony do godności archimandryty i mianowany ihumenem Monasteru św. Neofita.

W dniu 25 lutego 1978 r. został jednogłośnie wybrany na metropolitę Pafos i w tym samym dniu odbyła się jego chirotonia biskupia.

Święty Synod Cerkwi Cypryjskiej w dniu 5 listopada 2006 r. wybrał go na swego Zwierzchnika, a w dniu 12 listopada odbyła się uroczysta intronizacja nowego Arcybiskupa Nowej Justyniany i całego Cypru.

Szczegóły, dotyczące pogrzebu śp. Arcybiskupa Chryzostoma, zostaną ustalone na zwołanym na dzisiaj na godz. 12:00 przez Locum Tenensa, którym został Metropolita Pafos Jerzy, posiedzeniu Świętego Synodu Cerkwi Cypryjskiej.

Cypryjska Cerkiew Prawosławna jest Kościołem Autokefalicznym, a jego terytorium obejmuje całą wyspę Cypr. Autokefalia Cerkwi Cypryjskiej została ustanowiona na Soborze Powszechnym w Efezie w 431 roku.

na podstawie: basilica.rochurchofcyprus.org.cy

fotografia: Aleksander Wasyluk