polska: Nowy projekt Stowarzyszenia OrthNet
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Nowy projekt Stowarzyszenia OrthNet

Katarzyna Draniewicz, 04 października 2016

W ramach projektu „Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon“ rozpoczęły się prace nad filmem dokumentalnym na temat kultu ikon na Podlasiu. Tym razem w centrum zainteresowania znajdzie się nie proces powstania ikony, lecz jej rola w obrządku wschodnim, jak i zachodnim.

Z uwzględnieniem rysu historycznego i typologii ikon zostaną zaprezentowane najpiękniejsze ikony Bogurodzicy czczone na Podlasiu. Region słynie z ikon otaczanych powszechnym kultem, z Supraskiej czy Białostockiej Ikony Bogurodzicy, ale w filmie nie zostaną też pominięte takie miejsca kultu jak: Puchły, Strabla, Zaleszany, Hodyszewo, Ryboły czy Kożany. Pojawi się również istotny wątek o najstarszej ikonie w naszym regionie bielskiej Hodigitrii, której oryginał znajduje się w Bielsku Podlaskim.

Celem realizowanego projektu jest ukazanie podlaskich ikon Bogurodzicy na płaszczyźnie nieustającego dialogu dwóch obrządków chrześcijańskich, Wschodu z Zachodem, prawosławia z katolicyzmem. Podkreślona zostanie w filmie - zgodnie z przyjętymi założeniami - wielka rola, jaką ikony odgrywają w kształtowaniu otwartych postaw w stosunku do innej kultury i wyznania. Jak zostanie pokazane to zjawisko - dowiemy się z filmu.

Ukończony dokument filmowy zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Ponadto pokazy filmu planowane są w gminnych ośrodkach kultury na terenie województwa podlaskiego. Oprócz prezentacji film zostanie bezpłatnie rozpowszechniony w postaci nagrań DVD i dostępny jako pomoc edukacyjna w szkołach, ośrodkach kultury i diecezjach.

Pomysłodawcą projektu filmowego jest Stowarzyszenie OrthNet.