Święto parafialne w Puchłach

Łukasz Troc, 17 października 2022

W dniach 13-14 października br. parafia w Puchłach obchodziła swoje parafialne święto – Opieki Matki Bożej. Duchowni, parafianie, a przede wszystkim rzesza pielgrzymów przybyła, aby pokłonić się znajdującej się w miejscowej świątyni cudotwórczej Ikonie Opieki Matki Bożej.

Świąteczne uroczystości rozpoczęły się całonocnym czuwaniem, w którym uczestniczyło kilku duchownych pod przewodnictwem ks. mitrata mgr Michała Dudicza – dziekana dekanatu narewskiego. Bezpośrednio po nim odczytano akatyst do Matki Bożej. Po godzinie dwudziestej trzeciej czytano akatyst za zmarłych. 14 października o godzinie pierwszej w nocy miała miejsce św. Liturgia, sprawowana przez p.o. ihumena monasteru w Sakach hieromnicha Włodzimierza (Dejneko) oraz ks. Andrzeja Misiejuka (parafia w Zaściankach). Podczas głównej św. Liturgii, sprawowanej przez ośmiu duchownych, kazanie po Ewangeli wygłosił ks. Marek Wasilewski (parafia w Trześciance).

Na koniec odbyła się uroczysta procesja wokół świątyni, podczas której modlono się przy grobie byłych duchownych parafii. Obchody święta parafialnego zakończyły słowa mitrata Sławomira Chwojko oraz ks. Sławomira Troca, którzy wyrazili słowa podziękowania duchownym oraz wiernym za liczne przybycie i uczestnictwo w święcie.

Fot. Łukasz Troc i Jakub Oniszczuk (zdjęcia z nocnej św. Liturgii).