Święto parafialnie i poświęcenie dzwonów w Horostycie

o. Jarosław Szczur, 04 października 2022

26-27 września br. w parafii prawosławnej w Horostycie odbyły się uroczystości patronalne świątyni ku czci Podwyższenia Krzyża Pańskiego. To w tym miejscu od ponad pięciuset lat szczególnie oddawana jest część Życiodajnemu Krzyżowi Pańskiemu.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem całonocnego czuwania, któremu przewodniczył ks. prot. Michał Wasilczyk ze Sławatycz. W czasie nabożeństwa tradycyjnie umieszczono na środku świątyni przyozdobiony kwiatami Życiodajny Krzyż.

Świętej Liturgii podczas horostyckiej uroczystości przewodniczył ks. mitrat Mirosław Wiszniewski z katedralnej parafii w Lublinie. Wspólnie modlili się przybyli duchowni: ks. mitrat Jerzy Ignaciuk z Włodawy, ks. prot. Mirosław Kochan z Zabłocia, ks. prot. Tomasz Łotysz z Horostyty, ks. prot. Marcin Gościk z Białej Podlaskiej, ks. prot. Jarosław Szczur z Chełma, ks. Michał Doroszkiewicz z Puław oraz protodiakon Marek Waszczuk z Lublina.

Po ewangelicznym czytaniu okolicznościową homilię wygłosił ks. Jarosław Szczur. Duchowny zwrócił uwagę na wybrane elementy teologii krzyża oraz przedstawił rys historyczny święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Znak Życiodajnego Krzyża stanowi siłę głębokiej refleksji nad planem Bożym względem świata i człowieka. Krzyż jest potwierdzeniem tego, że Bóg aby ukazać swoją potęgę często wybiera z tego świata to co jest kruche, niepewne, bezsilne, tak jak wybrał potępienie krzyża by ukazać zwycięstwo nad śmiercią – podkreślił duchowny.

W czasie uroczystości śpiewał chór Prawosławna Nadbużańszczyzna pod kierownictwem matuszki Agnieszki Łotysz.

Po liturgii miała miejsce procesja, podczas której dokonano poświęcenia nowo zakupionych dzwonów. To było historyczne wydarzenie dla niewielkiej, horostyckiej wspólnoty. W czasie poświęcenia wzniesiono szczególną modlitwę za wszystkich ofiarodawców na rzecz muzycznej inwestycji. Na zakończenie wspaniałe akordy brzmienia pięciu nowych dzwonów zaprezentowały siostry z domu zakonnego w Holeszowie.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał ks. mitrat Mirosław Wiszniewski. Duchowny przekazał radosne pozdrowienia i życzenia od arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla. Dzisiaj nasz Arcypasterz duchowo jest razem z nami. Przekazuje wszystkim uczestnikom tego radosnego dnia błogosławieństwo i zachęca by nie ustawać w głoszeniu św. Prawosławia na doświadczonej burzliwymi dziejami ziemi Chełmszczyzny – podkreślił ks. Mirosław.

Następnie w imieniu św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego orderem św. Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia uhonorowano Jarosława Jurczuka z Holeszowa.

W modlitewnej integracji wziął udział Szymon Osieleniec, asystent polityczny Ministra Edukacji i Nauki.

Na koniec uroczystości dokonano kolportażu okolicznościowej broszury nt. życia parafii prawosławnej w Horostycie, której autorem jest Zbigniew Smółko.

Zwieńczeniem całości były słowa dziękczynienia, które wyraził niezwykle zasłużony i oddany sprawom życia cerkiewnego na horostyckiej ziemi ks. prot. Tomasz Łotysz.

Fot. G. Hankiewicz