świat: Kondolencje prawosławnych hierarchów po śmierci królowej Elżbiety II

Kondolencje prawosławnych hierarchów po śmierci królowej Elżbiety II

Stefan Dmitruk, 09 września 2022

Wieczorem 8 września 2022 roku, w wieku 96. lat, odeszła królowa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Elżbieta II Windsor (1926 – 2022). Prawosławni hierarchowie przesyłają Rodzinie Królewskiej kondolencje z powodu śmierci brytyjskiej monarchini.

Metropolita Sawa kondolencję w imieniu episkopatu i duchowieństwa Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego złożył na ręce zwierzchnika światowej Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskupa Canterbury, Justina Welby'ego. Przekazując wyrazy współczucia i zapewniając o swojej modlitwie podkreślił również znaczenie jakie królowa miała dla całej Wspólnoty Narodów przez ponad siedemdziesiąt lat sprawowania urzędu.

Arcybiskup Thyateiry i Wielkiej Brytanii Nikita (patriarchat konstantynopolitański) napisał: „Proszę prawosławnych wiernych z Wielkiej Brytanii o modlitwy za duszę królowej Elżbiety, a także za pokój, stabilizację i wiele lat życia rodzinie królewskiej, władzom cywilnym i wszystkim mieszkańcom Wysp Brytyjskich. Niech Pan da Jej wieczny odpoczynek i umieści Ją wśród Sprawiedliwych Boga. Wieczna Jej Pamięć!”.

Z kolei zwierzchnik archidiecezji Australii – arcybiskup Makary (patriarchat konstantynopolitański) - w specjalnym liście podkreślił: „Królowa brytyjska jest osobą, która przez ponad siedemdziesiąt lat z oddaniem i stabilnością prowadziła naród w ciągle zmieniającym się świecie. Niewątpliwie pozostawia niezatarty ślad w historii, nie tylko Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów, ale także w historii świata. Jestem przekonany, że następca tronu, król Karol III, będzie kontynuował tę samą drogę, co zmarła królowa Elżbieta”.

Jego Świątobliwość patriarcha rumuński Daniel, w kondolencjach przesłanych królowi Karolowi III, dziękował zmarłej Elżbiecie II za to, że była przyjaciółką narodu rumuńskiego i Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej w okresie dyktatury komunistycznej. Jego Świątobliwość w liście zwrócił uwagę na związki rodziny Windsorów ze zmarłym w 2017 roku królem Rumunii Michałem I Hohenzollern-Sigmaringen. „Królowa Elżbieta II (…) okazywała wieczną miłość i wdzięczność naszemu krajowi i narodowi” – napisał w kondolencjach patriarcha rumuński Daniel.

„Świętej pamięci królowa Elżbieta to symbol mądrości, odwagi i patriotyzmu. (…) Modlę się do Boga, aby dusza zmarłej Królowej spoczęła w miejscu jasnym i ukwieconym, w miejscu spoczynku” – stwierdził w kondolencjach Jego Świątobliwość patriarcha serbski Porfiriusz.

Na podstawie:
www.orthodoxianewsagency.gr