Nowy zastępca Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego

06 września 2022

6 września w Sali Tradycji Prawosławnego Ordynariatu WP została odczytana i wręczona decyzja nr 2637 Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 sierpnia br.

Ksiądz ppłk Łukasz Godun z dniem 1 września br. został wyznaczony na stanowisko służbowe Zastępcy Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego – Dziekana.

Arcybiskup Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, wręczając decyzję ministra ON podkreślił, że ks. ppłk Łukasz Godun objął najwyższe wśród kapelanów stanowisko w prawosławnym ordynariacie, jakim jest stanowisko zastępcy ordynariusza. „Stanowisko to wiąże się z ogromną odpowiedzialnością (...). Ten Krzyż, który został położony na Twoje barki, jest bardzo niewygodny i ciężki. Ten krzyż jest piękny na zewnątrz, z pewnością otoczony jest szacunkiem i blichtrem, ale zapewne będziesz odczuwał, że jest to też krzyż uciążliwy i doskwierający, a bardzo często będzie wydawało się, że jest on ponad siły” – powiedział ordynariusz. Jednocześnie, mówiąc o znaczeniu pokory, która powinna towarzyszyć każdemu awansowi, Hierarcha poradził ks. Łukaszowi, by nie pokładał on nadziei w samym sobie, a w Bogu. Arcybiskup Jerzy przywołał również Boże błogosławieństwo na jego nową posługę, życząc Bożej pomocy we wszystkich dobrych działaniach.

Nowy zastępca wojskowego ordynariusza podziękował arcybiskupowi, kapelanom i wszystkim pracownikom POWP za "kredyt zaufania", jakim został obdarzony. Ksiądz ppłk Łukasz Godun zapewnił, że będzie się starał realizować powierzone mu obowiązki z pełnym zaangażowaniem i starannością, „w sposób godny jako kapłan, oficer i prawosławny chrześcijanin”.

Kadra pracownicza Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego życzy nowo powołanemu Zastępcy Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego wielu lat służby w dobrym zdrowiu, cierpliwości, wzajemnego szacunku, mądrości i rozwagi.


tekst i zdjęcia Marta Łuksza/POWP