Święto w Tarnowie

ks. Dariusz Bojczyk, 02 września 2022

27 sierpnia Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy arcybiskup Paisjusz przybył do Tarnowa, aby w kaplicy prawosławnego punktu duszpasterskiego celebrować św. Liturgię z okazji święta Częstochowskiej Ikony Matki Bożej, której wspomnienie ustanowiono dla tarnowskiej wspólnoty prawosławnej na ostatnią sobotę sierpnia.

Władyce asystowało duchowieństwo dekanatu krynickiego oraz protodiakon Antoni Jary. Śpiewał chór rodzinny Katedry z Gorlic pd. lektora Anatola Hetha. Po Ewangelii ze słowem do wiernych zwrócił się ks. mitrat Władysław Kaniuk.

Arcybiskup Paisjusz po zakończeniu Liturgii, w słowie skierowanym do wiernych podkreślił rolę matczynej miłości Przenajświętszej Bogurodzicy w drodze ku zbawieniu oraz wezwał wiernych tarnowskiej wspólnoty do wierności św. Prawosławiu pomimo trudności i pokus, które niesie współczesny świat. Władyka podziękował ks. Dariuszowi i prawosławnym tarnowianom za to, że nie ustają w modlitwie, która oświęca to miasto i cały świat. Dziękujemy Przenajświętszej Bogurodzicy za to, że nasza wspólnota w ciągu 6 lat z kilku osób dziś liczy prawie 30 wiernych i prosimy Przenajświętszą, aby setki prawosławnych, zamieszkujących to miasto, odnalazły drogę do cerkwi – zakończył Władyka.

Wyrazy wdzięczności popłynęły także w stronę duchowieństwa i wiernych Kościoła polskokatolickiego za umożliwienie sprawowania nabożeństw w kaplicy, w której modlimy się już sześć lat.

Następnie miejscowy duszpasterz ks. Dariusz Bojczyk wyraził serdeczne słowa wdzięczności arcybiskupowi za ojcowską opiekę nad tarnowską wspólnotą i zaprosił wszystkich na wspólne śniadanie.

Ks. prot. Dariusz Bojczyk
zdjęcia: Jakub Antonowicz