polska: Członkowie redakcji zachęcają do udziału w warsztatach

Członkowie redakcji zachęcają do udziału w warsztatach

Katarzyna Jaworowska, 25 lutego 2016

Już w najbliższą niedzielę redakcję cerkiew.pl będzie można spotkać w Warszawie! Tego dnia wszyscy chętni mogą poznać z bliska działanie naszego serwisu i ludzi, którzy za tym stoją. Podzielimy się też swoją wiedzą – zachęcamy do udziału w warsztatach dziennikarskich.

Dlaczego warto tego dnia pojawić się w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie? Opowiedzą członkowie warszawskiej części redakcji cerkiew.pl

Dominika Kovačević, koordynator działu zagranicznego: Dni otwarte cerkiew.pl odbywają się co jakiś czas w różnych miejscach, jednakże od wielu lat nie zostały przeprowadzone warsztaty dziennikarskie, albo też jakieś spotkanie nie tylko zachęcające do wstąpienia w szeregi redakcji, lecz również przedstawiające jej pracę. Postanowiliśmy nadrobić tę „zaległość” w najbliższą niedzielę. Czemu? Zapewne wiele osób chciałoby współpracować z redakcją, albo też być jej częścią, ale czują się one nieprzygotowana merytorycznie, i przez ten strach pomysł zarzucają.

Poza tym, dużo materiałów zamieszczanych w serwisie dostajemy od osób spoza redakcji, które chcą się podzielić wydarzeniami ze swojej parafii, instytucji, w której działają itd. – wykłady wygłoszone na warsztatach mają służyć jako wskazówka.

Oczywiście, są też osoby piszące wyłącznie na strony parafialne lub instytucji cerkiewnych; jeśli chcą one dowiedzieć się o pewnych cechach prawosławnego dziennikarstwa – które nieco różni się od „zwykłego”, bowiem porusza sprawy największej wagi, a przy tym nie tak łatwo uchwytne – to spotkanie jest również dla nich.

Ola Karpuk, redaktor subserwisu muzyka.cerkiew.pl: Wolontariat w cerkiew.pl pozwala pogłębić wiedzę na temat Cerkwi. Możemy przyczynić się do rozpowszechniania informacji o naszym prawosławnym środowisku. Ponadto zdobywamy doświadczenie we współpracy z innymi ludźmi.
Nie trzeba być z Warszawy, żeby dołączyć do naszej redakcji! Biuro jest wprawdzie w Białymstoku, ale kontakt mailowo-telefoniczny pozwala na swobodną komunikację. Ponadto w Warszawie mamy swój oddział, który stara się skupić warszawskich wolontariuszy chcących pracować dla cerkiew.pl

Aleksandra Honczar, redaktor cerkiew.pl, koordynator warsztatów dziennikarskich: Praca w redakcji pozwala rozwijać umiejętności i nabierać doświadczenia praktycznie na każdym polu. Wbrew pozorom nie polega ona tylko na pisaniu i tłumaczeniu tekstów na stronę, szkoleniu warsztatu fotograficznego, przeprowadzaniu wywiadów, obsłudze sprzętu audio i video, montażu filmów czy zarządzaniu stroną. Poza umiejętnością pracy w zespole i odpowiedzialnością, w przyjemny sposób można wypracować sobie komunikatywność i pewność siebie. Osoby kreatywne na pewno znajdą wsparcie w realizacji swoich pomysłów.

Wolontariat to przede wszystkim ogromna satysfakcja. Poczucie, że można zrobić coś dla innych ludzi i w naszym przypadku – dla Cerkwi. Każda inicjatywa to możliwość poznania pozytywnie zakręconych ludzi, którym zależy na wspólnym dobru. Nietrudno tu o nowe przyjaźnie. Poza cudowną atmosferą i ogromną satysfakcją współpraca z serwisem daje przede wszystkim wiedzę i doświadczenie. W redakcji każdy znajdzie coś dla siebie – od pisania i tłumaczenia tekstów, przeprowadzania wywiadów przez pracę ze sprzętem audio i video, aż po zarządzanie stroną. Liczą się chęci i zapał. Nieważne w jakim jesteś wieku, jakie masz doświadczenie, ważne jest tylko zaangażowanie. Razem możemy stworzyć coś naprawdę wielkiego!