Dzieci Nikozi – dokument filmowy o uzdrawiającej mocy sztuki

Justyna Jakubowska, 11 sierpnia 2022

Od 11 do 25 sierpnia jest dostępny w internecie film dokumentalny o gruzińskiej wsi Nikozi i edukacyjnej działalności mającego tam siedzibę biskupa Cerkwi gruzińskiej.

Historia biskupstwa w Nikozi sięga VI wieku, kiedy Cerkiew gruzińska uzyskała autokefalię. W cerkwi w Nikozi pochowany jest pierwszy męczennik Gruzji, św. Rażden. Od 1995 roku, kiedy odnowiono działalność tej diecezji, biskupem Nikozi jest metropolita Izajasz.

W wyniku wojny w 2008 roku większość terytorium diecezji – tzw. Południowa Osetia – została jej odebrana, a mieszkający tam Gruzini wypędzeni ze swoich domów. W sierpniu 2008 roku bomby zniszczyły m.in. zabudowania cerkiewne w Nikozi, w tym świeżo odremontowany pałac biskupi, pochodzący z X wieku.

Dzięki pomocy zagranicznej, w tym polskiej, biskup Izajasz nie tylko wznowił, ale też bardzo rozwinął zajęcia edukacyjne, głównie artystyczne, dla dzieci z Nikozi i okolicznych wsi. Od 2011 roku co roku organizuje też międzynarodowy festiwal filmów animowanych (biskup przed święceniami skończył szkołę filmową). Od 1 do 6 września br. odbędzie się jubileuszowa 10 edycja tego festiwalu (dwa razy przekładana z powodu pandemii). Program festiwalu będzie dostępny tutaj: https://www.facebook.com/InternationalAnimationFilmFestivalNikozi/

Autorką filmu jest Nino Benashvili, młoda Gruzinka, która wcześniej przyjeżdżała na nabożeństwa do Nikozi razem z matką z Tbilisi. Zdjęcia do filmu kręciła m.in. podczas ostatniej edycji festiwalu w 2019 roku. Historię o tym, jak uzdrawiającą moc ma sztuka, opowiada poprzez głosy mieszkańców Nikozi, ich częstych gości, słynnych artystów i publiczności festiwalowej. Film był pokazywany na kilku festiwalach i otrzymał nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Houston w 2021 roku.

Film będzie dostępny na tej stronie internetowej: www.afgeorgia.org