Pierwszy obóz roboczy w Zaleszanach

Gabriela Germaz, 04 sierpnia 2022

W dniach 26 – 31 lipca, po raz pierwszy odbył się młodzieżowy obóz roboczy w Żeńskim Domu Zakonnym świętej wielkiej męczennicy Katarzyny w Zaleszanach. Dzieło zostało pobłogosławione przez Jego Eminencję metropolitę Sawę.

Była to pierwsza tego typu inicjatywa, którą zdecydował się zorganizować Zarząd Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko – Bielskiej i która cieszyła się sporym zainteresowaniem. Głównym celem organizacji obozu była modlitwa, pomoc siostrom w przygotowaniach do święta Zaleszańskiej Ikony Przenajświętszej Bogurodzicy oraz integracja młodzieży. Pierwszego dnia obozu, siostry opowiedziały uczestnikom historię Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej, męczenników podlaskich oraz samego monasteru. Każdy dzień rozpoczynał i kończył się modlitwą. Młodzi ludzie chętnie uczestniczyli w przygotowaniach przed świętem. Do głównych obowiązków należały prace porządkowe. Młodzież chętnie korzystała z bohohłaśnika, śpiewając i modląc się przy pracy.

W sam dzień święta obozowicze również mieli swoje obowiązki. Była to pomoc w rozdawaniu posiłków pielgrzymom i obsługa punktu karteczek intencyjnych. Uczestnicy, dodatkowo sprawowali nadzór nad świecami oraz dbali o porządek w cerkwi i na zewnątrz. Jednym z najważniejszych punktów obozu było przygotowanie i przystąpienie do sakramentu spowiedzi i św. Eucharystii.

Zwieńczeniem obozu roboczego było uczestnictwo w niedzielnej św. Liturgii oraz wspólny obiad.

tekst i zdjęcia: Gabriela Germaz

za: orthodox.pl