WIADOMOSCI.CERKIEW.PLPożegnanie władyki Adama

Pożegnanie władyki Adama

Ks. prot. Andrzej Grycz, 30 lipca 2016

24 lipca w dzień niebiańskiego wspomnienia św. równej apostołom Olgi w sanockim szpitalu odszedł do Pana po długiej chorobie Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Arcybiskup Adam (Dubec). 27 lipca odbyło się jego ostatnie pożegnanie.

Ciało władyki 25 lipca w godzinach popołudniowych złożono w sanockiej katedrze, gdzie biskup gorlicki Paisjusz wraz z duchowieństwem odprawił parastas (nabożeństwo żałobne), po którym w swym słowie przypomniał wszystkim postać arcybiskupa Adama. We wtorek 26 lipca o godz. 9.00 odprawiona została św. Liturgia i nabożeństwo żałobne (panichida). Nabożeństwom przewodniczył ihumen Pafnucy z Wysowej. O godz. 18.00 duchowieństwo pod przewodnictwem władyki Paisjusza ponownie odprawiło parastas, a następnie czytano Ewangelię.

27 lipca o godz. 9.00 z Sanockiej Katedrze pod przewodnictwem Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski oraz Arcybiskupów Abla i Jakuba i Biskupów Grzegorza i Paisjusza przy udziale ok. 50 duchownych ze wszystkich diecezji PAKP, przełożonych monasterów w Jabłecznej i Supraślu oraz księży z Rumunii i Słowacji rozpoczęła się Święta Liturgia. Razem z zebranymi modliła się także ihumenia monasteru znajdującego się na Świętej Górze Grabarce. Podczas uroczystości obecni byli także przedstawiciele hierarchów przemyskich obrządków łacińskiego i unickiego, przedstawiciele wojewody podkarpackiego, burmistrz Sanoka, starosta powiatu i zastępca burmistrza Gorlic, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Sanoku, wójt gminy Uście Gorlickie oraz inni przedstawiciele władz samorządowych. W trakcie Liturgii śpiewał chór pod kierownictwem matuszki Marianny Jarej. Na nabożeństwie zgromadzeni byli także wierni z Polski, Kanady, USA, Słowacji, Rumunii, Ukrainy.

Po zakończeniu Świętej Liturgii ze słowem do wiernych i zwrócił się metropolita Sawa. Przybliżając postać Władyki, mówił o Jego całkowitemu oddaniu się woli Bożej, o odbudowie diecezji – wszystko to wypełniłeś w posłuszeństwie Cerkwi i miłości ku swemu Narodowi, idąc za słowami Ewangelii, jak prawdziwy Apostoł. Następnie odczytano list kondolencyjny od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym podkreślił fakt, iż zmarły arcybiskup upowszechniał dziedzictwo i kulturę prawosławną i zapisał się w historii jako pierwszy Ordynariusz odrodzonej Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej. Następnie odczytano dekret poruczający obowiązki Ordynariusza Diecezji biskupowi Paisjuszowi do czasu mianowania nowego Ordynariusza. Władyka Paisjusz już niemal osiem lat niesie swą posługę w diecezji przemysko-nowosądeckiej, a od 17 listopada 2015 roku pełnił obowiązki Ordynariusza w związku z ciężką choroba abpa Adama.

Na zakończenie uroczystości pogrzebowych głos zabrali burmistrz miasta Sanok Tadeusz Pióro, ks. dziekan Andrzej Skiba – przedstawiciel Arcybiskupa Przemyskiego obrządku łacińskiego, ks. prot. prof. Marian Bendza oraz w imieniu społeczności ukraińskiej w Polsce dr Grzegorz Kuprianowicz z Lublina. Wszyscy podkreślili, iż odszedł wielki człowiek, który swą służbą Cerkwi i narodowi zapisał się złotymi literami w księdze życia. Pożegnanie z arcybiskupem Adamem zakończył swym słowem biskup gorlicki Paisjusz, podkreślając fakt, iż Władyka jako syn naszego narodu za swe trudy otrzymał błogosławieństwo zaśnięcia w Panu w dzień pamięci św. Olgi, a dzień pożegnania następuje w wigilię święta św. Włodzimierza – tych, dzięki którym po próbie likwidacji na naszych ziemiach prawosławia przyniesionego na Podkarpacie uczniami sw. św. Cyryla i Metodego, powtórnie zajaśniał krzyż prawosławny nad Karpatami. To On tak jak Oni powtórnie wskrzeszał ducha naszej wiary po niedoli Akcji Wisła na naszej ziemi i dzisiaj jest z nimi.

Ciało władyki Adama zostało przewiezione do cerkwi pw. św. Włodzimierza w Krynicy Zdrój i złożone w krypcie pod świątynią, gdzie już podczas budowy cerkwi przygotowano miejsce na dolną cerkiew pw. św. św. Cyryla i Metodego.

Fot.:ks. Mirosław Lewczak, Mikołaj Grycz

Na podstawie: orthodox.pl