Świąteczna Liturgia w Morągu

Anna Sulima, 29 lipca 2022

Jak co roku w lipcu, morąska cerkiew wspomina pamięć swego patrona, św. Równego Apostołom Księcia Włodzimierza. Parafia w Morągu (filia parafii w Ornecie) jest najmniej liczną parafią w diecezji białostocko-gdańskiej, ponieważ do tej cerkwi należy 8 osób w podeszłym wieku. Mimo że cerkiewka jest mała, dziś mieściła wielu ludzi. Przybyli tu wierni z Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Pasłęka, Elbląga, Olsztyna i okolicznych miejscowości - aby wspólnie wznieść swoje modlitwy.

Boskiej Liturgii przewodniczył ks. Witalis Leonczuk z Braniewa w asyście ks. mitrata Anatola Ławreszuka, ks. Marka Antonowicza z Elbląga i Pasłęka, ks. Jana Kojło z Kożan, ks. Radosława Kondraciuka z Królowego Mostu, ks. Gabriela Masalskiego z Gdańska oraz proboszcza parafii ks. Dariusza Sulimy. Kazanie wygłosił ks. Jan Kojło; przypomniał on, jak bardzo ważnym jest pielęgnowanie Tradycji cerkiewnej, wgłębianie się we własną wiarę. Przypomniał, że tak jak św. Włodzimierz miał wielkie trudności z wprowadzeniem chrześcijaństwa na nasze ziemie, tak i my mamy teraz trudności z utrzymaniem swojej wiary. Sami tego nigdy nie dokonamy, ale z pomocą Bożą i za wstawiennictwem św. Włodzimierza osiągniemy to, do czego zostaliśmy powołani. W czasie świątecznych uroczystości słowo do wiernych skierował ks. mitrat Anatol Ławreszuk, założyciel parafii, który w 1964 r. odprawił pierwszą liturgię w Morągu.

Po Św. Liturgii został wyświęcony dzwon upamiętniający tragiczną w skutkach "Akcję Wisła" oraz nowe ikony w ikonostasie. Na koniec Boskiej Liturgii wszystkim zebranym podziękował proboszcz parafii - ks. Dariusz Sulima. Podziękował wszystkim ofiarodawcom za wsparcie finansowe w zakupie ikon oraz w ich wydrukowaniu firmie Jotpeg - Marcin Wierciński w Białymstoku. Słowa wdzięczności skierował również do parafii prawosławnych w Białymstoku: św. Mikołaja oraz Zaśnięcia NMP - które wsparły finansowo przedsięwzięcia parafii. Proboszcz podkreślił, jak wielkie znaczenie ma obecność na Św. Liturgii wszystkich wiernych - szczególnie w tak małej parafii, kiedy wszyscy przeżywamy parafialną Paschę i wszyscy jednomyślnie wysławiamy imię naszego Pana.
Po zakończeniu Boskiej Liturgii wszyscy udali się na wspólny posiłek, gdzie przedłużyli świąteczną radość wraz z parafianami, przyjaciółmi i rodzinami z odległych miast, którzy przybyli w tym szczególnym dniu do cerkwi w Morągu.

Zdjęcia: ks. Dariusz Sulima