Praznik Św. Antoniego Peczerskiego w Holi

Tadej Karabowicz, 26 lipca 2022

W niedzielny upalny dzień 24 lipca społeczność prawosławna w Holi i całym pasie nadbużańskim Chełmszczyzny i Podlasia świętowała parafialne wspomnienie św. Antoniego Peczerskiego w Holi. Święto w tym roku było znowu połączone z  Jarmarkiem Holeńskim, który wrócił - po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią - do holeńskiego święta.

Świątecznej Boskiej Liturgii przewodniczył arcybiskup Abel, ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej, któremu asystowało licznie zgromadzone duchowieństwo.

Holeńskie święto zaszczyciły swoją obecnością władze samorządowe i powiatowe: Andrzej Romańczuk – starosta włodawski oraz Paweł Kołtun – wójt gminy w Starym Brusie.

Uroczystość liturgiczną uświetnił chór pod dyrekcją matuszki Agnieszki Łotysz.

Homilię do licznie zgromadzonych wiernych wygłosił arcybiskup Abel, podkreślając wartość cnót duchowych św. Antoniego Kijowsko-Peczerskiego, prekursora życia monastycznego w Rusi Kijowskiej. Władyka w swoim słowie podkreślił osobowość św. Antoniego, jego wielki autorytet dla ówczesnych prawosławnych chrześcijan Rusi Kijowskiej po chrzcie w wodach Dniepru, w kontekście potrzeby autorytetów w naszym dzisiejszym życiu społecznym.

Uroczysta Boska Liturgia zakończyła się tradycyjnym „Krestnym chodem”. W końcowym słowie władyka Abel podziękował za obecność wszystkim zebranym licznie na holeńskim święcie, największej uroczystości liturgicznej na terenie diecezji lubelsko-chełmskiej.

Jego Ekscelencja odznaczył orderem Św. Marii Magdaleny II stopnia panią Marszałek Beatę Mazurek - posłankę do Parlamentu Europejskiego oraz Ryszarda Madziara - doradcę wicepremiera Jacka Sasina.

Władyka podziękował wszystkim za obecność na uroczystości w Holi. Nie zabrakło podziękowań dla starosty powiatu włodawskiego, wójta gminy Stary Brus i bezpośrednich organizatorów Jarmarku Holeńskiego – Tadeja i Aliny Karabowiczów wraz z całym zespołem przyjaciół, za ofiarną pracę nad jarmarkiem. Arcybiskup podziękował również asystującemu duchowieństwu za obecność, a szczególnie podkreślił zasługi i osiągnięcia proboszcza ks. prot. Tomasza Łotysza z Horostyty.

Zdjęcia ze strony Facebook "Jarmark Holeński", Grzegorz Wołoszun 2022