świat: Patriarcha Cyryl na Kubie

Patriarcha Cyryl na Kubie

Dominika Kovačević, 24 lutego 2016

Jedenastego lutego patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl rozpoczął swoją niemalże dwutygodniową podróż do Ameryki Łacińskiej. To historyczna wizyta, bowiem dotychczas zwierzchnik Cerkwi rosyjskiej nigdy nie odwiedził tej części świata. Pierwszym punktem podróży była Kuba.

Dwunastego lutego zwierzchnik Cerkwi rosyjskiej spotkał się z głową kubańskiego państwa – Raúlem Castro. W trakcie spotkania poruszono temat relacji międzynarodowych, na koniec wymieniono się upominkami – patriarcha Cyryl wręczył prezydentowi ikonę Opieki Bogurodzicy oraz hiszpańskie wydanie książki swojego autorstwa pt. "Wolność i odpowiedzialność". Z kolei polityk podarował hierarsze płaskorzeźbę przedstawiającą św. Jerzego Zwycięzcę.

Tego samego dnia patriarcha Cyryl na międzynarodowym lotnisku im. José Martí w Hawanie spotkał się ze zwierzchnikiem Kościoła katolickiego – papieżem Franciszkiem. Było to pierwsze w historii spotkanie zwierzchników Cerkwi rosyjskiej i Kościoła katolickiego.
Władyka Cyryl wręczył rzymskiemu dostojnikowi Kazańską Ikonę Bogurodzicy oraz hiszpańskie wydanie swojej książki. Z kolei papież Franciszek podarował rosyjskiemu hierarsze liturgiczny kielich, cząstkę relikwii św. Cyryla – apostoła Słowian i jego niebiańskiego opiekuna – oraz rosyjskie wydanie najnowszej papieskiej encykliki "Laudatio Si". Spotkanie trwało dwie godziny i zakończyło się podpisaniem wspólnej deklaracji (z jej treścią można zapoznać się tutaj).
video 1 video 2

Trzynastego lutego dostojny gość odwiedził centrum rehabilitacyjne dla dzieci na przedmieściach Hawany. Witając podopiecznych instytucji, władyka przyznał, że w Rosji odwiedza takie ośrodki na wielkie święta jak np. Pascha czy Boże Narodzenie, a dzisiejszy dzień dzięki tej wizycie także jest dla niego świętem.

Następnie patriarcha odwiedził Fidela Castro – lidera kubańskiej rewolucji i byłego prezydenta państwa. Hierarcha wyraził mu wdzięczność za zezwolenie na wybudowanie cerkwi Kazańskiej Ikony Bogurodzicy w stolicy kraju, w której obecnie nabożeństwa sprawowane są każdego dnia.

Czternastego lutego miała miejsce najważniejsza część wizyty – patriarsza Boska Liturgia we wspomnianej świątyni. Zwierzchnikowi rosyjskiej Cerkwi asystowało pięciu hierarchów i inni duchowni. Na nabożeństwie modlili się również kapłani z hawańskiej cerkwi św. Mikołaja, która znajduje się w jurysdykcji Patriarchatu Ekumenicznego. Obecni byli dostojnicy Kościoła rzymsko-katolickiego, Raúl Castro i inni przedstawiciele kubańskich władz.

W trakcie nabożeństwa Ewangelię, wyznanie wiary i modlitwę "Ojcze nasz" przeczytano nie tylko w języku cerkiewno-słowiańskim, lecz również po hiszpańsku.

W swoim kazaniu patriarcha nawiązał do spotkania z papieżem Franciszkiem, które spotkało się z wielkim zainteresowaniem zachodnich mediów: "Istnieją między nami teologiczne różnice, lecz jesteśmy świadomi wspólnej odpowiedzialności za to, co dzieje się z ludźmi; jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie pokoju na świecie – by ludzie mimo ekonomicznych, politycznych i innych różnic, mogli nauczyć się żyć w pokoju."

Arcypasterz podarował parafii utensylia liturgiczne oraz Włodzimierską Ikonę Bogurodzicy.
Krótkie nagranie video z Liturgii

Po tym patriarcha Cyryl odleciał do Paragwaju.

Na podstawie: mospat.ru/en