Zakończenie roku szkolnego i parafialny piknik w Gdańsku

ks. Gabriel Masalski, 20 czerwca 2022

19 czerwca 2022 roku w Prawosławnej Parafii Katedralnej św. Mikołaja w Gdańsku miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego połączone z parafialnym piknikiem.

Po Świętej Liturgii dzieci i młodzież parafii w Gdańsku uczestniczyli w uroczystym molebniu, podczas którego wznoszone były modlitwy dziękczynne za ukończony rok szkolny oraz rozpoczynajacy się okres wakacji.

Następnie wszyscy dorośli parafianie przeszli do sali parafialnej, gdzie odbył się koncert harfowy w wykonaniu młodych parafianek Nadiyi i Yevy Zholomenko. Uczestnicy mogli wysłuchać pięknego występu, w trakcie którego wykonywane były utwory kompozytorów z calego świata. Dzieci natomiast przeszły do zabawy. Po zjedzeniu śniadania gry, zabawy, dmuchane atrakcje i wata cukrowa pochłonęły najmłodszych parafian gdańskiej katedry. Dzięki współpracy animatorek, pomocy i zaangażowaniu rodziców, dzieci niedzielne popoludnie spędziły na zabawie, ale przede wszystkim na wzajemnej integracji, która jest tak istotna i ważna w ich młodym życiu.

Starsi wierni po przepięknym koncercie harfowym udali się na wspólnie przygotowany piknik oraz integrację.

Z powodu sytuacji geopolitycznej oraz wojny w Ukrainie, Prawosławna Parafia w Gdańsku objęła swoją duszpasterską oraz materialną opieką osoby z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Rosji, a także z innych krajów, w których obecni sa wierni Kościoła prawosławnego. Parafianie gdańskiej wspólnoty starają się w miarę możliwości pomagać nie tylko materialnie, ale również duchowo, dobrym słowem, rozmową czy wspolnie spędzonym czasem, upływającym w beztroskiej chwili zapomnienia o otaczających problemach.

Atrakcje dla dzieci zostaly zapewnione we współpracy z Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia ELEOS Diecezji Białostocko-Gdańskiej, za co serdecznie dziękujemy.

Tekst oraz zdjęcia: ks. Gabriel Masalski