Prawosławna młodzież z Polski z wizytą w Finlandii

ks. Piotr Makal, Jarosław Charkiewicz, 14 czerwca 2022

W dniach 4-11 czerwca 2022 r. grupa młodzieży zrzeszona i współpracująca z Bractwem Młodzieży Prawosławnej w Polsce miała okazję odwiedzić Finlandię i zapoznać się z działalnością Fińskiej Autonomicznej Cerkwi Prawosławnej i miejscowych prawosławnych organizacji młodzieżowych.

W niedzielę, 5 czerwca, młodzież z Polski uczestniczyła w św. Liturgii w cerkwi Świętej Trójcy w Helsinkach i otwarciu wystawy „Kolory Prawosławia. Finlandia”. Otwarcia wystawy dokonał biskup Helsinek Sergiusz, a podczas uroczystości glos zabrali przybyli z Polski ks. Piotr Makal i honorowy konsul Republiki Finlandii w Białymstoku Andrzej Parafiniuk. Następnie młodzi ludzie mieli okazję do integracji z młodzieżą helsińskiej parafii podczas zabawy na świeżym powietrzu i zwiedzania miasta.

Kolejne dwa dni spędzono w położonym na wschodnie Finlandii męskim monasterze Nowy Wałaam. Grupę z Polski powitał tam i oprowadził po wspólnocie archimandryta Michał. Duże wrażenie na młodzieży zrobiła historia monasteru i przewiezione z tzw. Starego Wałaamu świętości, szaty liturgiczne i inne przedmioty. Zobaczyć je można w cerkwi i muzeum. Młodzież uczestniczyła w wieczerni i św. Liturgii, po której udała się do miejscowości Joensuu, gdzie znajduje się druga pod względem wielkości, po helsińskiej, parafia prawosławna.

W Joensuu czekała niespodzianka, gdyż swoją posługę w tamtejszej parafii niesie duchowny z Polski – ks. Aleksander Roszczenko. Jego otwartości i gościnności młodzież zawdzięcza możliwość spróbowania tradycyjnych karelskich potraw, długą rozmowę o historii i współczesności Prawosławia w Finlandii oraz możliwość integracji z parafialną młodzieżą podczas trwającego tam obozu. W Joensuu zapoznano się także z pracą i wydawnictwami fińskiego odpowiednika Bractwa Młodzieży Prawosławnej – Stowarzyszenia Młodzieży Prawosławnej (ONL). Odwiedzono również prawosławne seminarium duchowne i seminaryjną cerkiew.

Następnie młodzież udała się do miejscowości Sonkajaranta, w której działał nowy męczennik Cerkwi fińskiej – św. Jan z Sonkajaranty. W cerkwi, która została wzniesiona dzięki niemu, wysłuchała historii jego życia i działalności, a w znajdującej się nieopodal świetlicy została poczęstowana smacznymi ciastkami przez starostę cerkwi i jego żonę.

Drugim monasterem w Finlandii jest żeńska wspólnota w Lintuli. Siostry specjalizują się tam w produkcji świec i ziół. Młodzieży była pod wrażeniem pracowni, w której powstają świece dla całej Cerkwi fińskiej. Po wysłuchaniu historii monasteru, spacerze nad pobliskie jezioro i obiedzie, młodzi ludzie otrzymali od ihumenii Michaeli pamiątki i wyruszyli do Kuopio. Błękitna Perła Pojezierza Fińskiego, jak nazywana jest ta miejscowość, jest siedzibą biskupa Diecezji Karelii, a do 2018 r. była także siedzibą zwierzchnika Autonomicznej Cerkwi Prawosławnej.

Grupę z Polski powitał metropolita Kuopio Arseniusz, który podczas poczęstunku opowiedział o historii diecezji. Następnie odwiedzono muzeum Cerkwi fińskiej „Riisa” i miejscową katedrę św. Mikołaja, gdzie młodzi ludzie zostali serdeczne przyjęci przez ks. Pawła. Wieczorem zaś, podczas kolacji w lokalnej pizzerii, była możliwość bezpośredniej rozmowy ze zwierzchnikiem Cerkwi fińskiej – arcybiskupem Helsinek i całej Finlandii Leo. W trakcie kolacji cerkiewnymi odznaczeniami – złotymi medalami św. Baranka Bożego - zostali odznaczeni Jarosław Charkiewicz i Aleksander Wasyluk. Była to dla nagrodzonych duża niespodzianka.

Ostatnią noc na lądzie młodzież spędziła w ośrodku parafialnym w Kaunisniemi. Finowie przygotowali ognisko i tradycyjną fińską saunę. Wieczorem, w obozowej cerkwi wspólnie zmówiono wieczorne modlitwy i modlitwy przygotowujące do św. Eucharystii. Następnego ranka wikariusz helsińskiej parafii ks. Sergiusz i ks. Piotr Makal sprawowali św. Liturgię, podczas której w najpełniejszy sposób oddano wdzięczność Bogu za cały wyjazd. Podczas nabożeństwa śpiewała polska młodzież i fiński kantor.

W drodze powrotnej odwiedzono parafię w dzielnicy Espoo Tapiola, niedaleko Helsinek, gdzie własnoręcznie przygotowaną zupą ugościł ks. Piotr. Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie katedry Zaśnięcia Matki Bożej w Helsinkach.

W sobotę, w wigilię święta Pięćdziesiątnicy, podczas ostatniego etapu podróży przez nadbałtyckie kraje, w autokarze modlono się wspólnie tekstami świątecznego całonocnego czuwania.

Podczas wyjazdu duchową opiekę sprawował ks. Piotr Makal. Chórem młodzieżowym dyrygowała Mira Dudel, a wsparciem organizacyjnym służył Jarosław Charkiewicz. Ze strony Cerkwi fińskiej grupą opiekowali się bez wytchnienia arcydiakon Andreas Salminen i Artturi Hirvonen.

Wyjazd nie byłby możliwy bez jego pomysłodawcy i głównego organizatora Aleksandra Wasyluka, koordynatora Cerkwi prawosławnej w Polsce ds. młodzieży i wsparcia sponsorów: Województwa Podlaskiego, Miasta Białystok i Fundacji Unitalent.

ks. Piotr Makal, Jarosław Charkiewicz
fot. Jarosław Charkiewicz