WIADOMOSCI.CERKIEW.PLŚw. Antoniego Peczerskiego w Holi

Św. Antoniego Peczerskiego w Holi

ks. Marek Waszczuk, 24 lipca 2016

Już po raz dwudziesty święto parafialne św. Antoniego Peczerskiego w Holi – filialnej cerkwi należącej do parafii prawosławnej w Horostycie – obchodzone jest bardzo uroczyście. Święto połączone jest z tradycyjnym Jarmarkiem Holeńskim.

W sobotni dzień poprzedzający niedzielną uroczystość do Holi zjeżdżają pierwsi pielgrzymi – dawni mieszkańcy Chełmszczyzny, przesiedleńcy na Ukrainę, zrzeszeni w Towarzystwie „Chołmszczyna” oraz goście z całej Polski. Wszyscy uczestniczyli w wieczornym nabożeństwie „wsienoszcznogo bdienija”, czyli całonocnego czuwania.

Świątecznej Boskiej Liturgii przewodniczył arcybiskup Abel, ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej, któremu asystowało licznie zgromadzone duchowieństwo.

Holeńskie święto zaszczycił swoją obecnością wojewoda lubelski prof. Przemysław Czarnek, marszałka województwa lubelskiego reprezentował Tadeusz Sławecki – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Każdego roku w uroczystościach uczestniczą lokalni przedstawiciele samorządowi, którzy są współorganizatorami holeńskiego święta: Andrzej Romańczuk – starosta włodawski oraz Paweł Kołtun – wójt gminy w Starym Brusie.

Uroczystość liturgiczną uświetnił goszczący w diecezji lubelsko-chełmskiej chór „Woskresienije” Soboru Zmartwychwstania Pańskiego w Równem na Ukrainie pod kierownictwem Aleksandra Odyńca oraz parafialny chór pod dyrekcją matuszki Agnieszki Łotysz.

Homilię do licznie zgromadzonych wiernych wygłosił arcybiskup Abel, podkreślając wartość cnót duchowych, które miał w swoim sercu niebiański patron świątyni – św. Antoni Kijowsko-Peczerski, prekursor życia monastycznego na Rusi Kijowskiej. W kontekście czytanej tego dnia Ewangelii władyka wskazał na podobieństwo dzisiejszego społeczeństwa do mieszkańców krainy Gadareńczyków, którzy prosili Chrystusa, by opuścił ich kraj.

Podczas uroczystości liturgicznej mniszka Mikołaja przeprowadziła kwestę na wspomożenie powstającego nowego żeńskiego ośrodka życia zakonnego w pobliskim Holeszowie.

Uroczysta Boska Liturgia zakończyła się tradycyjnym „Krestnym chodem”. W końcowym słowie władyka Abel podziękował za obecność wszystkim zebranym licznie na holeńskim święcie, największej uroczystości liturgicznej na terenie diecezji lubelsko-chełmskiej, która integruje 5-8 tys. osób.

Władyka podziękował za obecność wojewodzie z małżonką. Po raz pierwszy przedstawiciel władzy administracyjnej w tej randze uczestniczył na uroczystości w Holi. Nie zabrakło podziękowań dla starosty powiatu włodawskiego, wójta gminy Stary Brus i bezpośrednim kustoszom Skansenu – państwu Tadeuszowi i Alinie Karabowicz wraz z całym zespołem przyjaciół za ofiarną pracę na przestrzeni 20 lat. Arcybiskup podziękował również asystującemu duchowieństwu za obecność, a szczególnie podkreślił zasługi i osiągnięcia proboszcza ks. prot. Tomasza Łotysza z Horostyty. Nie zabrakło pozdrowień dla gości z Ukrainy oraz chórów. Władyka zachęcił wszystkich do uczestnictwa w uroczystościach liturgicznych w następnych latach, a następnie dokonał uroczystego otwarcia Jarmarku Holeńskiego.
 

 

Fot. Marek Lach, Władysław Szołucha