Wernisaż wystawy w Helsinkach

07 czerwca 2022

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski oraz Jego Eminencji Leo Arcybiskupa Helsinek i całej Finlandii 5 czerwca w Helsinkach miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy "Kolory Prawosławia. Finlandia".

Wernisaż odbył się na terenie cerkwi Świętej Trójcy, której wspólnota obchodziła tego dnia 195-lecie istnienia. Boską Liturgię sprawował biskup Sergiusz, wikariusz arcybiskupa Helsinek. W trakcie nabożeństwa, oprócz parafialnego chóru pod dyrekcją Mirosławy Dudel, śpiewała także młodzież z Polski, która przyjechała na zaproszenie fińskiej Cerkwi. Po świątecznej procesji bp Sergiusz serdecznie przywitał polską grupę, dziękując za przyjazd, wspólne nabożeństwo i przywiezienie wystawy, która przedstawia życie Cerkwi w Finlandii.

Następnie wszyscy zebrani udali się do cerkiewnych ogrodów, gdzie na ogrodzeniu rozmieszczono kilkadziesiąt plansz ze zdjęciami. Oprócz duchownych głos zabrał także honorowy konsul Republiki Finlandii w Białymstoku Andrzej Parafiniuk, który opowiedział o polsko-fińskiej współpracy. Podziękowania skierowano pod adresem Zwierzchników obu Cerkwi za udzielone błogosławieństwo, Województwu Podlaskiemu, Miastu Białystok i Fundacji Unitalent za udzielone wsparcie oraz o. Andreasowi Salminen i Artturi Hirvonen, którzy koordynowali projekt ze strony fińskiej. Nie zapomniano także o Aleksandrze Wasyluku, który chociaż nieobecny, był jednym z inicjatorów i organizatorów wystawy.

Grupa z Polski, przebywająca w Finlandii pod opieką o. Piotra Makala i Jarosława Charkiewicza, przez prawie tydzień ma okazję zapoznać się z życiem fińskiej Cerkwi, a szczególnie z projektami skierowanymi do prawosławnej młodzieży. Program wizyty obejmuje m.in. monastery Nowy Waałam i Lintula, obozy młodzieżowe w Joensuu i Kaunisniemi oraz parafie w Sonkajaranta i Kuopio.

Wystawa jest częścią projektu "Kolory Prawosławia. Finlandia" składającego się ponadto z konkursu fotograficznego i albumu. Wystawę można oglądać do końca sierpnia przy cerkwi Świętej Trójcy w Helsinkach. Następnie, w miarę możliwości, będzie pokazana w innych miastach Finlandii.

Fotografie: Jarosław Charkiewicz