Posadowienie kopuły na cerkwi w Barlinku

ks. Jarosław Biryłko, 30 maja 2022

Blisko po roku od momentu poświęcenia cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy w Barlinku, na dachu świątyni została osadzona kopuła z krzyżem. Przypomnijmy, że ubiegłoroczna uroczystość miała związek z zakończonym remontem cerkwi.

Był on konieczny, bowiem sam budynek był już w tragicznym stanie. Dzięki pieniądzom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Gminy Barlinek oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, udało się wykonać remont dachu, tynki wewnętrzne wraz z malowaniem, remont elewacji zewnętrznej, posadzkę, montaż systemów alarmowych i ppoż., remont empory chóralnej, wymianę okien, docieplenie podłogi i ścian, usprawnienie systemu grzewczego (ze źródłem w postaci pompy ciepła), montaż paneli fotowoltaicznych.

05 czerwca 2021 roku, kopułę wraz z krzyżem poświęcił Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski wraz z ordynariuszem Diecezji Wrocławsko - Szczecińskiej Abp. Jerzym.

26 maja tego roku wreszcie udało się ją zamontować. Jak powiedział nam proboszcz parafii ks. Jarosław Biryłko, kopuła z umiejscowionym na niej krzyżem waży ok. 1 tony. Jej wysokość to ok. 4 m, z czego sam krzyż ma 2 m.


https://barlinek24.pl/aktualnosci-2/13739-kopula-juz-na-swoim-miejscu.html#comments
Link do filmu: https://youtu.be/i2UT4yWSYcg
M.Przybylska