polska: 444 wydanie Przeglądu Prawosławnego

444 wydanie Przeglądu Prawosławnego

Anna Radziukiewicz, 29 maja 2022

To nie jubileusz. Ale wydań dużo. Sława Bohu! Ukazywaliśmy się bez przerwy przez 37 lat. Nie bez problemów. A zagrożenia mogą pojawić się zawsze. I teraz nie jest lekko, by zgromadzić fundusze na wydawanie pisma.

Żywonosny Istocznik, bo o nim wstępny tekst, to źródło ze świętą wodą w parafii Pasynki. Arcybiskup bielski Grzegorz służył tu 29 kwietnia pierwszą świętą Liturgię. Piszemy o cudach uzdrawiania, o cudzie wspólnej, zgodnej pracy na tym pięknym, wybranym przez Bogarodzicę miejscu.

Zbliża się święto Pięćdziesiątnicy, dzień Trójcy Świętej i Zesłania Ducha Świętego na apostołów – dzień narodzin Cerkwi Chrystusowej. Apostołowie otrzymali wtedy dar języków, niezbędny przy ewangelizacji. O darze języka, za który powinniśmy być szczególnie odpowiedzialni, szczególnie o darze języka cerkiewnosłowiańskiego zajmująco pisze o. Konstanty Bondaruk.

Do jerozolimskiego monasteru św. Onufrego, położonego w pobliżu sadzawki Siloan, jednego z trzydziestu w tym świętym mieście, należących do patriarchatu jerozolimskiego, prowadzi Andrzej Charyło, odwołując się do wydarzeń biblijnych, do czasów św. Onufrego Wielkiego, czyli IV wieku.

„Proboszcz i inni wspaniali” – to artykuł o czterdziestoletnich dziejach parafii Świętego Ducha w Białymstoku, kierowanej przez te wszystkie lata przez jednego proboszcza – o. Jerzego Boreczko. Dokonania wspaniałe.

„Rana wyleczona” – to radosna wieść o tym, co się stało na Bałkanach. Pozostająca od 1967 roku w rozłamie tak zwana Cerkiew Macedońska, weszła w łączność eucharystyczną ze swoją Cerkwią-Matką, czyli serbską. Rozłam został wyleczony w duchu miłości, przebaczenia i pojednania.

Z o. Makarym (Gerardem Bonnet) laureatem Nagrody Ostrogskiego, Francuzem, który przyjął prawosławie i mniszy postrig, twórcą współczesnej wersji kilkunastotomowego Synaksarionu – żywotu świętych spisanego na Atosie, rozmawia Marek Jakimiuk.

Odszedł Anatolij Anatolijewicz Odzijewicz, ruski człowiek, jak sam siebie niezmiennie określał, wybitny profesor fizyki matematycznej, współtwórca Uniwersytetu w Białymstoku, współzałożyciel skansenu ruskiej kultury materialnej w Białowieży, przewodniczący stowarzyszenia Ruś, człowiek o przywódczym i twardym charakterze. Jego piękny portret rysuje Ałła Matreńczyk.

„Wędrująca Panagija”, czyli mirotocząca Hawajska Montrealska Iwerska Ikona Bogarodzicy. Jej wszystkie określenia są uzasadnione. O niezwykłej wędrówce po całym świecie tejże cudotwórczej ikony i Jej opiekunach, opowiada Andrzejowi Charyło o. Nektarios Yangson, Hawajczyk, u którego w domu zamirotoczyła ikona i który stał się jej opiekunem.

„Ikona to nie tylko dzieło sztuki” – tekst polemiczny wobec niektórych wypowiedzi zawartych w dyskusji o ikonie w najnowszym wydaniu „Latopisów Supraskich”.

O niezwykłej postaci zmarłej przedwcześnie Iriny Tatarowej, córce wybitnego historyka, urodzonej w Petersburgu, związanej z Uniwersytetem Warszawskim, opowiada Łukasz Hajduczenia. Irinę interesowała sztuka w ogóle – teatralna, filmowa, ale najbardziej bizantyńska, zwłaszcza ikony.

Piszemy o nieustającej przemocy na Ukrainie wobec parafii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, przypominamy postać Jozefata Kuncewicza ( w następnym roku minie 400 lat od jego śmierci) w artykule „Gorliwość, zbrodnia i kara”. Eugeniusz Czykwin pisze o niebezpiecznym zjawisku obarczania winą mniejszości białoruskiej i prawosławnych za geopolitykę, a nawet ich karania za to. Odnosi się do medialnych, wrogich wręcz komentarzy wobec roli Cerkwi.