polska: Spotkanie Psalmistów i Dyrygentów w Jabłecznej

Spotkanie Psalmistów i Dyrygentów w Jabłecznej

Ignacy Szwec, 26 lipca 2016

W dniach 20 -21 lipca 2016 roku odbyło się XVII coroczne Spotkanie Psalmistów i Dyrygentów w Monasterze św. Onufrego w Jabłecznej. Zjazd zorganizowany został przez ks. mitrata Michała Niegierewicza dyrektora zarówno Prawosławnego Studium Psalmistów i Dyrygentów w Hajnówce jak i Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskich dni Muzyki Cerkiewnej oraz dr hab. nauk teologicznych, prof. nadzwyczajnego CHAT, dziekana Włodzimierza Wołosiuka.

Spotkanie zainicjowało uroczyste nabożeństwo dziękczynne. Po śniadaniu oraz wspólnej modlitwie słowo wstępne wygłosił Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski. Metropolita w krótkim wstępie podkreślał ważność jak i aktualność takich spotkań.

Tematy tegorocznego spotkania obejmowały twórczość poczynając od zagranicznych kompozytorów w postaci analizy fragmentów Pasji wg. Św. Mateusza ­– Metropolity Hilariona przez Irmologion Supraskij, kończąc na rodzimiej twórczości ks prot. Piotra Gutkiewicza. Wybór tematyki spotkania uzasadnił prof. Włodzimierz Wołosiuk w wykładzie wprowadzającym, który zawierał również bogate informacje teoretyczne dotyczące tematyki spotkania.

Kolejnym punktem zjazdu były zajęcia praktyczne udoskonalające umiejętności wokalne uczestników. Emisję głosu przeprowadziła matuszka Julia Szepiełow – znakomita dyrygentka Chóru Katedralnego w Grodnie, co było kontynuacją pracy z zeszłego roku. Początkowo zebrani pracowali w grupie mieszanej. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: męską i żeńską. Grupa męska kontynuowała zajęcia pod dyrygenturą ks. Dymitrija Szepielowa, opracowując utwory Jedin Swiat, pryczastny oraz Tiebie Pojem. Grupa Żeńska pracę swą skupiła na emisji i pielęgnacji głosu pod przewodnictwem matuszki Julii. Po obiedzie uczestnicy zostali wprowadzeni w Irmologion Supraski, pod okiem ks. Dymitra Tichoniuka opracowane zostały utwory Dostojno Jest głas 7, Supraskij raspiew oraz wielikajai i suhubaja ektenia.

W ciągu drugiego dnia uczestnicy zapoznali się z życiorysem jak i twórczością ks. prot Piotra Gutkiewicza, wykłady prowadził ks. protod. Bazyli Dubec. Zgromadzeni pod czujnym okiem ks. Bazylego opracowali dwa utwory: Chieruwimską pieśń oraz Troparion do św. Nikołaja Cudotwórcy. Zajęcia zakończył krótki koncert z opracowanego w ciągu dwóch dni materiału. Wszystkich zebranych jednoczyło nie tylko uczestnictwo w wykładach i ćwiczeniach ale przede wszystkim jedność w modlitwie, gdyż wszyscy zgromadzeni czynnie uczestniczyli w nabożeństwach wieczornych jak i św. Liturgii.

Konwersacje, wywiązane przez uczestników były najlepszym dowodem trafnego wyboru tematyki, oraz bardzo dobrego przygotowania merytorycznego wykładowców. Wszyscy zgromadzeni odjechali wzbogaceni o nowe umiejętności dotyczące prowadzenia chóru cerkiewnego.

Fot. protod. Mirosław Demczuk

za: orthodox.pl