Koncert w Tomaszowie Lubeslkim

ks. Dariusz Wasiluk, 23 lipca 2016

W dniu 23 lipca br. przed tomaszowską publicznością zaprezentował się arcybiskupi chór Woskresienija” Parafii Katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego w Równem. Koncert chóru w ramach Dni Muzyki Sakralnej, już po raz jedenasty był możliwy dzięki życzliwości Urzędu Miasta. W godzinach popołudniowych Sala Ślubów Urzędu Miasta wypełniła się sympatykami i wiernymi słuchaczami. Na początku Proboszcz Parafii ks. Dariusz Wasiluk przywitał przybyłych zaproszonych gości, którzy zaszczycili swoją obecnością w to szczególne popołudnie. W imieniu Starosty Powiatu Tomaszów Lubelski był obecny p. Stanisław Cisło - Sekretarz Powiatu wraz z p. Anną Pankiewicz -Dyrektorem Wydziały Oświaty, Kultury, Kultury fizycznej - Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim oraz wielu innych przedstawicieli z ważnych środowisk społecznych i politycznych.

W słowie do publiczności ks. Proboszcz podkreślił ważność takich spotkań nie tylko ze względu duchowego, ale także, jako rozwój i promocję wielokulturowości Roztocza. " Śpiew niesie ze sobą oraz w sobie głębokie przesłanie humanistyczne i teologiczne oraz wartości wychowawcze adresowane do wykonawców i słuchaczy". Poznanie piękna chrześcijańskiego wschodu było głównym celem przybycia na koncert sympatyków i parafian podczas którego odkryto nowych i przypomniano jakże często zapomnianych kompozytorów. Duchowny w swym słowie podkreślił ważność, iż takie wydarzenie kulturalne jest potrzebną inicjatywą służąca popularyzowaniu duchowego dorobku Kultury Prawosławia i Chrześcijaństwa, a także jedna z kolejnych atrakcji turystycznych ubogacających Tomaszów. Tegoroczne spotkanie z chórem Woskresienia w każdym z nas pozostawiło jak najlepsze niezapomniane duchowe i artystyczne wrażenia.

Na zakończenie koncertu ks. Dariusz Wasiluk, Proboszcz Parafii Prawosławnej p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim w imieniu wszystkich zebranych i przedstawicieli władz powiatowych wyraził wdzięczność dla gospodarza obiektu p. Wojciecha Żukowskiego, Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski, za użyczenie sali, a na ręce p. dyrygenta Aleksandra Odynca za przyjęcie zaproszenia i ucztę duchową. Nie zabrakło podziękowań dla Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego za nieocenione wsparcie przy wszelkich inicjatywach Parafii Prawosławnej. Koncert zakończył się życzeniami Mnohaja Leta dla Władz Samorządowych i Powiatowych wraz z mieszkańcami.
Wszyscy podkreślali, iż maja nadzieję, że kolejne spotkania z muzyką cerkiewną odbędą sie juz we wnętrzu odrestaurowanej świątyni której postęp prac remontowych można śledzić pod linkiem: tutaj. 

Śpiew zachwycił wysokim poziomem artystycznym, zadziwił różnorodnością i niepowtarzalnością prezentowanych utworów w sensie duchowym. Wrażenia usłyszane podczas tego wieczoru wniosły wiele radości w nasze życie, a także pozostaną do kolejnego spotkania z muzyka cerkiewną .