Strona internetowa: Cerkiew Prawosławna z pomocą Ukrainie

Aleksander Wasyluk, 20 kwietnia 2022

Od pierwszych dni wojny na Ukrainie Ośrodek Miłosierdzia ELEOS Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) wraz z partnerami z kraju i zagranicy niesie pomoc jej ofiarom, zarówno tym, którzy przybyli do Polski, jak i tym, którzy zostali w Ukrainie. Większość parafii PAKP włączyła się do czynnej pomocy uchodźcom. W natłoku informacji czasem trudno jest odnaleźć te nas interesujące i dlatego dzisiaj startuje nowy projekt, którego celem jest usystematyzowanie informacji o pomocy udzielanej przez Cerkiew, a także promocja wszelkich działań prowadzonych przez Eleos i naszych krajowych i zagranicznych partnerów.

www.ukraina.cerkiew.pl

Na stronie tej znajduje się też mapa parafii prawosławnych PAKP, która pomoże odnaleźć najbliższą cerkiew i uczestniczyć w jej religijnym życiu, np. w nadchodzących nabożeństwach paschalnych. Mamy nadzieję, że wkrótce uzupełnimy mapę o dodatkowe miejsca, gdzie udzielana jest pomoc i gdzie odprawiane są tymczasowe nabożeństwa.

Głównym językiem strony jest język ukraiński, bo to głównie do uchodźców przebywających w Polsce kierujemy nasze działania i ich chcemy zaprosić do wspólnej modlitwy i działania.

Doceniamy i dziękujemy również osobom, które pomagają naszym braciom z Ukrainy i dlatego w wersji polskiej serwisu będziemy starali się przekazywać wszystkie informacje o udzielanej pomocy, zarówno dla uchodźców, jak i osób im pomagających, o aktualnych potrzebach i formach ich zaspokajania, w które każdy będzie się mógł zaangażować.

Równolegle do strony ruszył profil na Instagramie i strona na Facebooku – tam również będziemy starali się przekazywać najważniejsze informacje, dotyczące naszych działań.

Stroną zarządzają organizacje cerkiewne i wolontariusze: ELEOS Polska, OrthNet, Bractwa Młodzieży Prawosławnej.

Zapraszamy Was serdecznie do pomocy w tworzeniu serwisu, zgłaszania Waszych działań lub działań prowadzonych w Waszej okolicy. Czekamy też na Wasze pomysły, na to, co jeszcze powinno znaleźć się na stronie, jak jeszcze trzeba i można pomagać. Czekamy na Was, dołączajcie do redakcji.

Piszcie na adres: kontakt.ukraina@cerkiew.pl lub za pomocą formularza kontaktowego na stronie www.ukraina.cerkiew.pl