Pożar Cerkwi św. Serafima z Sarowa w Paryżu

ks. Jarosław Jóźwik, 20 kwietnia 2022

W niedzielę, 17 kwietnia, o godzinie 16:20, Paryska Straż Pożarna została zaalarmowana z powodu wybuchu pożaru w Cerkwi św. Serafima z Sarowa, która miesci się przy ulicy Lecourbe, w XV dzielnicy Paryża. Ponad sześćdziesięciu strażaków walczyło z pożarem cerkwi.

Pożar rozpoczął się około godziny 16 i ogień szybko się rozprzestrzenił, gdyż budynek o powierzchni 250 metrów kwadratowych jest w całości wykonany z drewna. W tym czasie nie sprawowano żadnego nabożeństwa i trzy osoby, znajdujące się w środku budynku, mogły wydostać sie o własnych siłach jeszcze przed przybyciem strażaków.

Szkody spowodowane pożarem są znaczne. Wszystko w środku spłonęło. Prawie wszystkie ikony spłonęły. Udało się uratować kilka ikon, ale są one mocno zniszczone, poinformowali strażacy. Przekazali oni również informację, że nie można było wejść do budynku, kiedy przybyli, cały był w ogniu.

Ojciec Renaud Presty poinformował, że ikona "Złota Kadzielnica" św. Marii Skobcowej, antymension i epitafion zostały znalezione w stanie nienaruszonym, reszta spłonęła. 

Minister spraw wewnętrznych Republiki Francuskiej Gérald Darmanin napisał na Twitterze: „Wyrażam całą swoją solidarność z wiernymi parafii prawosławnej pw. św. Serafima z Sarowa w Paryżu, która dziś po południu została dotknięta pożarem.

Za www.orthodoxie.com