świat: Larnaka: Sobota św. Łazarza

Larnaka: Sobota św. Łazarza

Stefan Dmitruk, 16 kwietnia 2022

Uroczystości cerkiewne związane z Sobotą Wskrzeszenia Łazarza odbyły się 15 i 16 kwietnia 2022 r. w cypryjskiej Larnace. Katedrę prawosławną w Larnace wybudowano w 890 r. nad drugim grobem św. Łazarza.

Wielkiej Wieczerni, celebrowanej 15 kwietnia 2022 r., przewodniczyli hierarchowie Cypryjskiej Cerkwi Prawosławnej: metropolita Kition Nektariusz i biskup Karpasi Krzysztof. Po nabożeństwie odbyła się uroczysta procesja z relikwiami i ikoną św. Łazarza z udziałem hierarchów, armii cypryjskiej i władz lokalnych. W Sobotę św. Łazarza, 16 kwietnia 2022 roku, świąteczną Liturgię św. Jana Złotoustego celebrował metropolita Konstancji Bazyli i biskup Mesaori Jerzy.

Zgodnie z tradycją cerkiewną św. Łazarz, po Wskrzeszeniu przez Chrystusa, ze względów bezpieczeństwa udał się do miasta Kition (obecnie Larnaka) na Cyprze. W Kition św. Łazarz został pierwszym biskupem i głosił Dobrą Nowinę. Po drugiej śmierci, która nastąpiła trzydzieści lat po pierwszej, św. Łazarza pochowano w Kition. Pod koniec IX w. cesarz bizantyjski Leon VI Mądry przeniósł część relikwii św. Łazarza do Konstantynopola. Pozostałą część relikwii św. Łazarza odnaleziono, 23 listopada 1972 r., w Larnace podczas remontu katedry. Pierwszy grobowiec św. Łazarza znajduje się w Betanii, w miejscu Wskrzeszenia świętego.

Na podstawie:
www.orthodoxianewsagency.gr