Święcenia diakońskie lektora Łukasza Lewczuka

protodiakon Wiaczesław Perek, 11 kwietnia 2022

10 kwietnia w V niedzielę Wielkiego Postu, Arcybiskup Jakub odprawił Boską Liturgię w białostockiej katedrze św. Mikołaja Cudotwórcy. Podczas Liturgii Hierarcha udzielił święceń diakońskich lektorowi Łukaszowi Lewczukowi.

Ks. diakon Łukasz Lewczuk urodził się 18 maja 1998 roku w Hajnówce w rodzinie prawosławnego duchownego ks. Adama Lewczuka. Po ukończeniu II LO w Hajnówce, w 2017 roku rozpoczął studia I stopnia w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, które zakończył obroną pracy licencjackiej nt. „ Dogmaty o Matce Bożej w tekstach liturgicznych Zwiastowania i Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.” Obecnie podjął studia II stopnia również w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Ponadto ukończył studia I stopnia na kierunku matematyka na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku. Obecnie jest studentem studiów II stopnia na tymże wydziale.

28 grudnia 2018 roku otrzymał z rąk JE Najprzewielebniejszego Pawła Biskupa Hajnowskiego chirotesję lektorską. 18 lipca 2021 roku wstąpił w związek małżeński z Justyną Frankowicz.

za: orthodox.bialystok.pl