świat: Metropolita Eugeniusz: bombardowanie obiektów cywilnych w Ukrainie to zbrodnia

Metropolita Eugeniusz: bombardowanie obiektów cywilnych w Ukrainie to zbrodnia

Stefan Dmitruk, 09 kwietnia 2022Metropolita talliński i całej Estonii Eugeniusz, w wywiadzie udzielonym estońskiej telewizji ETV+ stwierdził, że „bombardowanie obiektów cywilnych w Ukrainie to zbrodnia”.

Zwierzchnik Estońskiej Cerkwi Prawosławnej, pozostającej w jurysdykcji patriarchatu moskiewskiego, potępił działania wojenne toczące się na terytorium Ukrainy. Jednocześnie zaapelował do prawosławnych Estończyków o intensyfikację modlitw „ (…) po to, by ten konflikt powstrzymać, by strony usiadły do rozmów pokojowych. To naturalna sytuacja, gdy przy stole negocjacyjnym są rozstrzygane sytuacje konfliktowe”.

Metropolita Eugeniusz ocenił sytuację w Ukrainie z duchowego punktu widzenia: „Natknąłem się na słowa jednego z ascetów prawosławnych: należy modlić się za wszystkich, za jednych i za drugich. Gdy modlimy się za tych, którzy są w błędzie, wówczas modlimy się za naszych wrogów i wypełniamy prawo Chrystusowe. Modląc się za osoby, które są w błędzie, bez wątpienia postępujemy prawidłowo”.
Na pytanie dotyczące pomocy Estońskiej Cerkwi Prawosławnej, udzielanej uchodźcom wojennym przebywającym w Estonii, władyka Eugeniusz odpowiedział: „Miało miejsce spotkanie zwierzchników Kościołów z wicekanclerzem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Estonii, podczas którego omówiliśmy problem pomocy uchodźcom. Otrzymałem też pismo, w którym ministerstwo zaleca znalezienie wolontariuszy, posługujących się językiem estońskim i rosyjskim. Takich ludzi znaleźliśmy. Pracują w Tallinie, Rakvere i Tartu. Następnie we wszystkich cerkwiach ogłosiliśmy zbiórkę pieniędzy. Przeprowadziliśmy ją w ostatnim miesiącu. Myślę, że na początku kwietnia zrobimy podsumowanie, ustalimy ile zebraliśmy i gdzie te środki finansowe przekażemy”.

Na podstawie:
https://orthodox.ee
https://rus.err.ee