Hierarchowie Kościołów UE na Lubelszczyźnie

Mirosław Czapkowicz, 09 kwietnia 2022

W dniu 8 kwietnia u arcybiskupa Abla, Ordynariusza Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej a zarazem Wiceprezesa Polskiej Rady Ekumenicznej gościli kardynał Jean – Claude Hollerich – Przewodniczący Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) oraz pastor Christian Krieger – Przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich (CEC).

Na początku wizyty w Lublinie goście odwiedzili prawosławną katedrę Przemienienia Pańskiego i po krótkiej wizycie w rezydencji Ordynariusza udali się wspólnie z nim na przejście graniczne z Ukrainą, do Dorohuska. Zapoznali się tam z działalnością wolontariuszy oraz wydali specjalne orędzie Wielkanocne, wzywając do modlitwy i działań na rzecz pokoju na Ukrainie. „Wciąż módlmy się i pracujmy o sprawiedliwość, pojednanie i pokój między ludźmi, kulturami, narodami. Tajemnica paschalna Chrystusa prowadzi nas do serca niesprawiedliwości, przemocy i cierpienia” – czytamy w ich przesłaniu. „Opowieść o męce i śmierci Chrystusa jest echem ludzkiego cierpienia i tragedii doświadczanych w wielu częściach naszego świata, nie tylko przez Ukraińców w ich własnym kraju, ale gdziekolwiek prowadziły ich drogi wygnania. W Chrystusie Bóg łączy się z naszym człowieczeństwem, biorąc na siebie nasze ograniczenia i nienawiść, przemieniając nasze impasy, nasze oburzenie, nasze poczucie nieszczęścia i rozpaczy w nadzieję poprzez zaufanie do Niego. Ta przemiana dokonuje się w człowieku i w świecie, kochanym przez Boga”.

Następnie w asyście proboszcza parafii w Chełmie, ks. Jarosława Szczura hierarchowie udali się do punktu recepcyjnego Centrum Pomocy Humanitarnej w Chełmie, gdzie mieli okazję do rozmowy z uchodźcami z Ukrainy oraz z pracującymi tam wolontariuszami. Następnym punktem programu była wizyta w prokatedralnej cerkwi św. ap Jana Teologa oraz Sanktuarium Maryjnym na Danielowej Górze w Chełmie, gdzie goście zapoznali się z bogatą tradycją kultu Matki Bożej Chełmskiej w obu tradycjach chrześcijańskich.

Po powrocie do Lublina, przewodniczących Kościołów przyjął Metropolita Lubelski, ks. arcybiskup Stanisław Budzik. Metropolita zapoznał gości z pracą Diecezjalnego Caritasu na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, a następnie w rezydencji biskupów lubelskich podzielił się swoimi doświadczeniami relacji ekumenicznych oraz życiem duszpasterskim archidiecezji lubelskiej.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Prawosławnym Domu Pomocy Społecznej Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej, gdzie również znaleźli miejsce schronienia uchodźcy wojenni z Ukrainy.

Podczas pobytu na Lubelszczyźnie Przewodniczący COMECE i CEC mieli okazję zapoznać się z zaangażowaniem Kościołów różnych wyznań w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Fot. Alessandro Di Maio, Kierownik Biura Prasowego COMECE