polska: Spotkanie maturzystów na św. Górze Grabarce

Spotkanie maturzystów na św. Górze Grabarce

ks. Dionizy Rusnak, 21 marca 2022

W dniach 18-20 marca w monasterze śww. Marty i Marii na św. Górze Grabarce odbyło się modlitewne spotkanie maturzystów. Młodzi ludzi uczestniczyli w monasterskich nabożeństwach, jak również przystąpili do spowiedzi i św. Eucharystii. W spotkaniu wzięła udział młodzież z Lublina, Białej Podlaskiej, Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Sokółki, Siemiatycz. Obecni byli także maturzyści z Warszawy.

19 marca br. całonocnemu czuwaniu przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Grzegorz, Arcybiskup Bielski. W sobotnim spotkaniu z młodzieżą wziął udział dziekan okręgu siemiatyckiego, ks. prot. Paweł Sterlingow. Po całonocnym czuwaniu został poświęcony i usytuowany na św. Górze krzyż w intencji maturzystów. Poświęcenia dokonał namiestnik monasteru św. Onufrego w Jabłecznej, archimandryta Piotr.

Niedzielnej św. Liturgii przewodniczył arcybiskup Grzegorz. Oprócz młodzieży i parafian, w cerkwi modlili się liczni pielgrzymi z Białegostoku i Bielska Podlaskiego, a także duchowni i wierni z Ukrainy.

Kazanie wygłosił ks. Paweł Szwed, który nawiązał do Ewangelii drugiej niedzieli Wielkiego Postu, opowiadającej o uzdrowieniu paralityka. Kaznodzieja zwrócił uwagę na przyjaciół sparaliżowanego, którzy w trosce o niego zadali sobie trud, aby odnaleźć Chrystusa w nadziei na uzdrowienie cierpiącego. Powyższy fragment św. Ewangelii wskazuje na konieczność modlitwy za naszych bliskich i przede wszystkim bliźnich. Modlitwa za bliskich, których imiona zapisujemy na kartkach i przekazujemy duchownym, wyraża naszą miłość i troskę. Ksiądz Paweł zwrócił uwagę na słowa Zbawiciela, skierowane do paralityka: „odpuszczone są grzechy twoje, wstań i chodź”. Niedzielne czytanie ewangeliczne daje przykład współczucia i miłości.

Druga część kazania ks. Szweda była poświęcona św. Grzegorzowi Palamasowi, któremu dedykowana jest druga niedziela Wielkiego Postu. Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że Bóg niezmiennie kierował życiem św. Grzegorza, prowadząc go na św. Górę Atos, aby tam wypełnił swoje powołanie, broniąc prawosławnej nauki o Łasce Świętego Ducha. Naukę św. Grzegorza porównano z duchowym doświadczeniem św. Serafina z Sarowa, który nauczał, że sensem życia człowieka jest zdobywanie Łaski Św. Ducha, napełnianie swojego serca mocą Bożą.

Za zakończenie św. Liturgii do zgromadzonych w świątyni zwrócił się arcybiskup Grzegorz, mówiąc: „Dzisiaj dziękujemy Bogu za wielki dar, dzięki któremu możemy być w tym świętym miejscu, uczestniczyć w św. Liturgii, żeby dostąpić tego, co jest w życiu człowieka najważniejsze, przyjąć Ciało i Krew Zbawiciela”. Hierarcha zwrócił uwagę na to, że wszyscy przybyli na św. Górę Grabarkę mając różne intencje, lecz jednym, co łączy wszystkich, jest przemiana samego siebie. Zgodnie ze słowami św. Izaaka Syryjczyka: „Przemiana człowieka jest darem i cudem większym, niż stworzenie nieba i ziemi”. Dzieje się tak, ponieważ do przemiany człowieka jest potrzebna nie tylko wola Boża, która zawsze jest taka sama i pragnie zbawienia każdego z nas. Niezbędną okazuje się również wola człowieka, która często nie harmonizuje z wolą Bożą.

Jego Ekscelencja zwrócił uwagę młodych ludzi, aby egzamin dojrzałości stał się przypomnieniem o najważniejszym egzaminie, który wszyscy będziemy zobowiązani zdać podczas Sądu Ostatecznego. Wtedy będziemy postawieni przed Bogiem i zapytani: czy nauczyliśmy się kochać innego człowieka, okazywać miłość, czy też nie? To jest pytanie, na które każdy z nas powinien znaleźć odpowiedzieć.

Podsumowując arcybiskup Grzegorz zaznaczył, że żyjemy w trudnych czasach, będących próbą naszej wiary. Znajdując się w okresie Wielkiego Postu, przygotowując się do święta Paschy Chrystusowej, mówimy o pokorze i pokucie. Hierarcha przypomniał o słowach Ewangelii odnoszących się do cierpienia i męki Zbawiciela, który modlił się za swych przeciwników. Krocząc drogą wytyczoną przez Zbawiciela, odnajdujemy w niej drogę Cerkwi. Nawiązując do trudnej i złożonej wojny w sąsiedniej Ukrainie, cytując św. Jan Chryzostoma hierarcha wskazał, że: "Jedną przyczyną podziałów, niezgody, wojny, walki jest grzech." W tym miejscu Jego Ekscelencja wspomniał spotkanie z patriarchą serbskim Pawłem, do którego doszło podczas bombardowania Jugosławii w 1999 r. Wówczas patriarcha Paweł mówił, że przyjmuje to wszystko jako karę Bożą i odprawiając codzienną św. Liturgię, wzywał cały naród do pokuty. Arcybiskup Grzegorz wskazał, że należy prosić Boga o pokój bez osądzania i nienawiści do kogokolwiek, kierując się nieustannie miłością i pokorą względem bliźniego.

Program tegorocznego spotkania maturzystów był bardzo różnorodny i oprócz spotkań z duchownymi, zawierał pracę na rzecz monasteru, gry terenowe oraz quiz. Najważniejszym zobowiązaniem i korzyścią pozostawała wspólna modlitwa w monasterskiej cerkwi, spowiedź i św. Eucharystia.

O swoich wrażeniach wypowiedzieli się uczestnicy spotkania. Andrzej z liceum białoruskiego w Hajnówce zaznaczył, że najważniejszym, czego doświadczył podczas spotkania, była modlitwa i wyciszenie się, a także praca na rzecz monasteru. Natomiast Łukasz z Zespołu Szkół nr 1 w Bielsku Podlaskim wysoko ocenił program spotkania, który był bardzo atrakcyjny i interesujący.

Podsumowując tegoroczne spotkanie maturzystów na św. Górze Grabarce, Jakub Szymoniuk, przedstawiciel ZC BMP w Polsce stwierdził, że: „naszym zamiarem było przygotowanie młodzieży do egzaminu dojrzałości. Nie pod względem naukowym, lecz duchowym. Chcieliśmy, aby młodzi ludzie nauczyli się prosić Boga i wierzyć, że otrzymają od Niego pomoc. Najważniejszym wydarzeniem spotkania maturzystów niezmiennie pozostawała wspólna modlitwa i św. Liturgia”.

za: orthodox.pl



Fotografie: Paweł Turczyński