Pielgrzymka do Serbii i Czarnogóry

ks. Lubomir Worhacz , 18 lipca 2016

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jeremiasza, w dniach od 22 czerwca do 2 lipca br. Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy zorganizowała autokarową pielgrzymkę do monasterów Serbii i Czarnogóry.

Uczestnicy rozpoczęli swą podróż, odwiedzając wybudowaną przed kilku laty cerkiew św. Rościsława Księcia Morawskiego w Bratysławie na Słowacji. W następnych dniach przebywali w monasterze Lelić, gdzie spoczywają relikwie św. Mikołaja Serbskiego (Velimirovicia), oraz w monasterze Ćelije, gdzie mieli możliwość pokłonić się relikwiom wielkiego teologa św. Justyna Nowego Ćelijskiego (Popovicia).

Po drodze do granicy z Czarnogórą pielgrzymi nocowali w monasterze Mileševa i tu kłaniali się relikwiom ręki św. Sawy Serbskiego, jak również przebywali w monasterze Kumanica, w którym spoczywają relikwie św. Grzegorza Kumanickiego. Jadąc w głąb Czarnogóry zatrzymano się w monasterze Morača, aby pokłonić się relikwiom męczennika z III wieku, św. Charalampiusza oraz odwiedzić nowo wybudowany Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Podgoricy.

Punktem szczególnym pielgrzymki był sobotnio-niedzielny pobyt i uczestnictwo na nabożeństwach w monasterze Ostrog. Błogosławieństwo płynące z możliwości przebywania u relikwii św. Bazylego Ostrogskiego i św. Młodzieńca Stanko oraz możliwość nocowania i uczestnictwa na nabożeństwach w monasterze, były dla pielgrzymów niezapomnianym przeżyciem.

Po drodze w kierunku starego grodu Cetinje, pielgrzymka zatrzymała się w monasterze Żdrebaonik, aby pokłonić się relikwiom św. Arseniusza Sremskiego, następcy św. Sawy. Na przedmieściach Podgoricy odwiedzono monaster św. Symeona na Górze Dajbabe, aby tam pokłonić się relikwiom założyciela tegoż monasteru czcigodnego Symeona (Popovicia). W monasterze Cetinje, w siedzibie arcybiskupa Amfilochije metropolity Primorskiego i Czarnogórskiego, pielgrzymi pokłonili się relikwiom św. Piotra Cetyńskiego, Krzyża Pańskiego oraz ręki św. Jana Chrzciciela.

W kolejnych dniach uczestnicy pielgrzymki przebywali w monasterze Podmaine w Budwie, gdzie uczestniczyli nabożeństwach z okazji święta Viovdanu. Przebywali w nowo wybudowanej cerkwi św. Jovana Vladimira w miejscowości Bar. Podczas zwiedzania starówki w Kotorze, wierni pokłonili się w kotorskiej cerkwi relikwiom św. Nektariusza z Eginy, które akurat przybyły w tych dniach z Grecji. W monasterze żeńskim Banja, który znajduje się nieopodal miejscowości Risan, pielgrzymi pokłonili się relikwiom św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy.

W drodze powrotnej, jeszcze na terenie Serbii, odwiedzono monaster Kovilj. Część pielgrzymów była tu już w 2013 r., podczas pielgrzymki do Serbii, którą organizowała również Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego z Legnicy. Opiekunem duchowym i przewodnikiem pielgrzymki był ks. Lubomir Worhacz.