polska: Święto Spotkania Pańskiego w katedrze metropolitalnej

Święto Spotkania Pańskiego w katedrze metropolitalnej

orthodox.pl, 15 lutego 2022

Spotkanie Pańskie jest jednym z dwunastu wielkich świąt cerkiewnych, obchodzonym 15 lutego. Czterdzieści dni po narodzeniu Chrystusa w Betlejem, młodzieniec Jezus został przyniesiony przez Bogurodzicę i sprawiedliwego Józefa do Jerozolimy, gdzie ofiarowano Go Bogu. Wydarzenie to zakorzenione jest w starotestamentowym prawie, zgodnie z którym każde pierworodne dziecko płci męskiej musiało zostać poświęcone Panu, o czym świadczy ewangeliczna perykopa /Łk 2, 22-40/ czytana podczas św. Liturgii.

Jednym z przewodnich tematów święta jest symbolika światła. Światło świecy symbolizuje Chrystusa – „światłość świata, która oświeca każdego człowieka, przychodzącego na świat” (J 1,9). W dniu święta odbywa się poświęcenie świec, które nazywane są gromnicami. Świece te przechowywane są w domach i zapalane podczas szczególnych zdarzeń, takich jak: burze, nawałnice, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Płomień świec jest przede wszystkim symbolem Chrystusa, o którym starzec Symeon powiedział: oto światło na oświecenie pogan (Łk 2,32).

W przededniu święta Spotkania Pańskiego całonocnemu czuwaniu oraz św. Liturgii w warszawskiej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny przewodniczył Jego Ekscelencja biskup siemiatycki Warsonofiusz w asyście kleru katedry. Kazanie po odczytaniu Ewangelii wygłosił wikariusz stołecznej katedry, ks. prot. Mirosław Lewczak, który zaznaczył, iż dzisiejsze święto jest spotkaniem samego Boga z człowiekiem, zaś za pośrednictwem człowieka, również spotkaniem Boga z ludzkością. Kaznodzieja, nawiązując do słów Ewangelii wg św. Mateusza 5,17, zwrócił uwagę, że Zbawiciel przyszedł na świat nie dla zmiany prawa, ale dla jego wypełnienia. „Przyjąwszy ludzką naturę, odrodził ją Swoim przyjściem i wypełnieniem przykazań prawa. Bóg, źródło wszelkiego dobra, wszelkich łask i prawa, tak jak w święto Obrzezania Pańskiego, tak i dzisiaj w świątyni jerozolimskiej staje się najpokorniejszym, podporządkowując się prawu, które Sam nadał”. W dalszej części kaznodzieja mówił o Chrystusie będącym fundamentem wiary, o który potyka się ludzkość. Wiele uwagi poświęcono także symbolice światła jako światła Chrystusa, oświecającego wierzących, jak i tych znajdujących nieco dalej od Boga. Kończąc ks. Lewczak zachęcał, aby zaglądając w głąb duszy i serca, znaleźć odpowiedź na pytanie o moje życie z i w Bogu oraz w jaki sposób rozprzestrzeniamy światło Boga wokół nas.

Po zakończonej św. Liturgii miało miejsce poświęcenie świec oraz doksologia święta, po której biskup Warsonofiusz życzył, by Jezus Chrystus poprzez modlitwy Bogurodzicy, pomagał poznawać Boga we wszystkich przedsięwzięciach naszego życia oraz w każdym człowieku.

zdjęcia: protodiakon R. Dmitruk, diakon I. Kutovyi

za: orthodox.pl