Mieszkańcy Podlasia udali się na pielgrzymkę na południe Polski

Anna Moroz, 15 lipca 2016

W dniach 9-12 lipca odbyła się pielgrzymka autokarowa z Podlasia na południe Polski zorganizowana przez Bractwo Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Duchowymi opiekunami pielgrzymów był o. Jan Jaroszuk – proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Michałowie oraz o. Anatol Tokajuk, wikariusz parafii pw. św. Michała Archanioła w Orli.

Pierwszym miejscem, w którym się zatrzymaliśmy była Częstochowa. Na Jasnej Górze mieliśmy okazję pokłonić się Częstochowskiej Ikonie Bogurodzicy oraz niedaleko niej napić się wody ze źródła św. Barbary, z którym wiąże się pewna historia. W 1430 r. na Jasną Górę napadli bandyci, którzy złupili klasztor, a cudowną ikonę chcieli wywieźć z kraju. Udało im się odjechać jedynie kilometr, kiedy raptem konie stanęły i nie chciały ruszyć w dalszą drogę. Ze złości rzucili oni cudowną ikonę na ziemię i ją zbezcześcili. Z ran Bogurodzicy, które pojawiły się na ikonie popłynęła krew, zaś chwilę później z ziemi wytrysnęło źródełko obmywające Bogurodzicę. Cudownej wody ze źródełka można się napić do dziś.

Naszym przewodnikiem w Częstochowie był o. Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej w Częstochowie pw. Częstochowskiej Ikony Matki Bożej. Przybliżył nam historię ikony i parafii oraz opowiedział o cudownej kopii ikony, która znajduje się w częstochowskiej cerkwi.

Kolejnym przystankiem na naszej trasie był Sosnowiec, gdzie udaliśmy się do cerkwi pw. Świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii, którą poświęcono 1889 r. Jest to jedna z najstarszych cerkwi w Polsce, o której opowiedział nam o. Sergiusz Dziewiatowski.

Z Sosnowca wyruszyliśmy do Krakowa, gdzie uczestniczyliśmy w św. Liturgii odprawionej przez o. Jarosława Antosiuka, proboszcza cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny umiejscowionej w kamienicy na krakowskim starym mieście. Po Liturgii mogliśmy również zobaczyć twórczość Jerzego Nowosielskiego, którego dzieła znajdują się w jednym z pomieszczeń należących do parafii.

Stamtąd udaliśmy się na Łemkowszczyznę, której charakterystycznym elementem są cerkwie prawosławne w stylu łemkowskim – byliśmy m.in. w Gładyszowie, Zdyni, Regietowie, Uściu Gorlickim, Bielance, Hańczowej, Wysowej. Naszym przewodnikiem po tym terenie był o. Arkadiusz Barańczuk – proboszcz m.in. parafii pw. Opieki Matki Bożej w Zdyni i parafii pw. Narodzenia Jana Czciciela w Gładyszowie, ponadto dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej Eleos w Gładyszowie. Opowiedział nam on o historii i specyfice prawosławia na tych terenach. Wspomniał także o prowadzonym przez niego Ośrodku Eleos.

Będąc w Gorlicach, mogliśmy się pokłonić relikwiom św. Maksyma Gorlickiego, które znajdują się w cerkwi pw. Świętej Trójcy. Duchowny prawosławny pochodzenia łemkowskiego, kanonizowany w 1994 r., jest symbolem trwania przy wierze prawosławnej i swoich tradycjach, a jego kult szczególnie silny na tych terenach przyczynił się do umocnienia tutejszej ludności w wierze prawosławnej.

Zwieńczeniem pielgrzymki były uroczystości ku czci św. Apostołów Piotra i Pawła na Świętej Górze Jawor, którym przewodniczył biskup gorlicki Paisjusz.

Fot.: Anna Moroz, Stefan Parchanowicz