Zakończył się kurs ikonograficzny dla dzieci w Supraślu

monaster-suprasl.pl, 13 stycznia 2022

W Supraślu zakończył się kurs pisania ikon dla dzieci. Nowo napisane ikony Jezusa Chrystusa i Bogurodzicy zostały uroczyście poświęcone w cerkwi Zwiastowania NMP Monasteru Supraskiego po niedzielnej Liturgii w trzecim dniu świąt Bożego Narodzenia przez biskupa supraskiego Andrzeja. Początkujący ikonografowie otrzymali także pamiątkowe dyplomy.

Zajęcia dla dzieci odbywały się w niedziele przez trzy ostatnie miesiące – naprzemiennie część praktyczna i teoretyczna. Zajęcia praktyczne prowadził ikonograf Jan Grigoruk, zaś teoretyczne – ojcowie Monasteru i zaproszeni goście. Poza sztuką pisania ikon, dzieci dowiedziały się co znaczą symbole na ikonach i dlaczego warto mieć w domu kącik modlitewny z ikonami. Poznały ikony dwunastu wielkich świąt, a także zgłębiły bogaty program fresków w cerkwi Zwiastowania.

Jak podkreśla Jan Grigoruk, ikonograf prowadzący zajęcia praktyczne, dzieci zabrały do domów skarb swojej pracy i modlitwy. Ich dzieło będzie kontynuowane w domowym zaciszu, kiedy to będą modlić się przed napisanymi przez siebie ikonami.