Szkolenie liderów bractw parafialnych

Aleksander Wasyluk, 04 stycznia 2022

Na koniec 2021 roku Stowarzyszenie Orthnet, w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, zorganizowało spotkanie podsumowujące projekt „Lider z umiejętnościami medialnymi”. W ramach projektu w drugiej połowie roku odbyły się w sześciu miastach Podlasia spotkania z młodzieżą uczęszczającą na zebrania bractwa przy parafiach, a następnie w Akademii Supraskiej dwudniowe warsztaty dziennikarskie.

Korzystając z okazji, że udało się zebrać liderów bractw parafialnych i diecezjalnych z województwa podlaskiego, postanowiliśmy zrobić coś więcej niż zwykłe podsumowanie projektu. Organizatorom zależało przede wszystkim na integracji zgromadzonej młodzieży. W związku z powyższym spotkanie podzielono na cztery części. W pierwszej ks. archidiakon Joseph Matusiak opowiedział o prawosławiu w Ameryce, przybliżył postać świętego Hermana z Alaski oraz dopytywał uczestników spotkania, w jaki sposób świadczą o swojej wierze wśród rówieśników.

W drugiej części wraz z Dominikiem Sołowiejem analizowano młodzieżową i cerkiewną obecność w mediach społecznościowych. Szukano sposobów, by dotrzeć z informacją o tym, co robią bractwa do jak największej liczby osób.

Następnie Krzysztof Tarasiuk oprowadził młodzież po Białymstoku i opowiedział o ważniejszych wydarzeniach i ciekawostkach związanych z historią miasta.

Na koniec młodzież miała okazję podsumować projekt oraz zaproponować wspólne działania na 2022 rok. Dużo czasu poświęciliśmy na pomysły w jaki sposób lepiej informować o wydarzeniach organizowanych przez różne bractwa oraz na znalezienie skutecznych sposobów na komunikację i wzajemne wspieranie się „bratczyków”.

Mimo bardzo intensywnie spędzonych ośmiu godzin, większość uczestników dotrwała do końca. Uczestnicy spotkania, mimo później pory, wcale nie chcieli go kończyć. To niewątpliwie dobrze świadczy o zaangażowaniu naszej młodzieży i jest najlepszym dowodem, że takie spotkania powinny być kontynuowane.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Podlaskiego.