50-lecie śmierci św. arcybiskupa Jana Maksymowicza

Dominika Kovačević, 13 lipca 2016

W tym roku mija 50 lad od śmierci św. Jana Maksymowicza, zwanego też Szanghajskim lub arcybiskupem San Francisco. To zapewne jeden z największych świętych misjonarzy prawosławnych XX wieku. Prowadził skutecznie misję w Chinach, następnie w Europie Zachodniej, a w ostatnich latach życia w Ameryce. Był on jednym z największych zwolenników rewitalizacji Prawosławia na Zachodzie: czynił to zarówno poprzez przywrócenie kultu świętych zachodnich sprzed schizmy, jak też i odnowę rytów zachodnich w ramach Cerkwi. To ten święty władyka jest autorem sławetnych słów: Niech nikt nigdy, nigdy, przenigdy nie wmawia ci, że aby być prawosławnym, musisz być wschodni. Zachód był prawosławny przez tysiąc lat, i jego czcigodna liturgia jest dużo starsza, niż jakakolwiek z jego herezji.

Z racji tego jubileuszu, w dzień jego pamięci wg starego stylu (tzn. 19 czerwca przypadający 2 lipca), w sobotę, w soborze Przenajświętszej Bogurodzicy ikony „Wszystkich Strapionych Radość” jurysdykcji Cerkwi zarubieżnej (ROCOR) w San Francisco odbyły się szczególne uroczystości poświęcone św. Janowi Maksymowiczowi. Przewodniczył im zwierzchnik Cerkwi zarubieżnej (która zachowuje swoistą autonomię w ramach Patriarchatu Moskiewskiego) – metropolita Wschodniej Ameryki i Nowego Jorku Hilarion, w asyście innych biskupów tej jurysdykcji działających w Ameryce Północnej, a także arcybiskupa Berlina i Niemiec Marka oraz biskupa Paisjusza z Cerkwi rumuńskiej.

Śpiewał chór arcybiskupi pod kierownictwem Włodzimierza Krassowskiego. Świątynię wypełnili pielgrzymi z różnych części kraju; mieli oni możliwość pokłonić się nierozkładającym się relikwiom św. Jana Maksymowicza oraz kurskiej ikonie Bogurodzicy – obydwie świętości wystawiono na środek cerkwi.

Po Eucharystii, do której przystąpiły setki wiernych, odbył się molebień i procesja wokół katedry. Na koniec poświęcono nową mozaikę umieszczoną nad wejściem do soboru, a przedstawiającą wielkiego hierarchę rosyjskiej diaspory, tj. św. Jana. Autorami mozaiki są specjaliści z Moskwy.

Na podstawie: synod.com


Więcej o świętym na łamach naszego serwisu można przeczytać tutaj.

Reportaże video z uroczystości kanonizacyjnych władyki Jana (1994)


Kontakion z akatystu do św. Jana Maksymowicza w języku cerkiewno-słowiańskim