Rekolekcje duchowieństwa dekanatu chełmskiego

ks. Mateusz Jaszczuk, 28 grudnia 2021

Z błogosławieństwa Arcybiskupa Abla, w dniu 18 grudnia duchowni dekanatu chełmskiego spotkali się w świątyni Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie. Tradycyjnie rekolekcje rozpoczęły się odczytaniem modlitw przed sakramentem pokajania przez Dziekana i spowiednika dekanatu ks. mitrata Jerzego Ignaciuka. Następnie ks. dziekan zwrócił się do zebranych kapłanów z pouczającym słowem. W trakcie spowiedzi duchownych odczytane zostały modlitwy oraz kanon przed przyjęciem Eucharystii. Podczas św. Liturgii homilię wygłosił wikariusz prokatedralnej parafii św. Jana Teologa w Chełmie - ks. Mateusz Jaszczuk. Przypomniał zebranym o konieczności dostrzeżenia drugiego człowieka i odpowiedniego przygotowania do nadchodzącego święta Narodzenia Chrystusa.

Po nabożeństwie ks. dziekan podziękował przybyłym duchownym za obecność i możliwość wspólnego przystąpienia do Eucharystii. Szczególne słowa podziękowania skierował do proboszcza horostyckiej parafii - ks. prot. Tomasza Łotysza.

Następnie duchowni udali się na wspólną agapę, podczas której protodiakon Wadim Sztemburskij wygłosił referat na temat „Święty Mikołaj Cudotwórca jako wzór do naśladowania w życiu prawosławnego chrześcijanina”. Ostatnim punktem spotkania była dyskusja i wymiana doświadczeń związanych z codzienną posługą w parafiach. Podsumowania dokonał ks. mitrat Jerzy Ignaciuk dziękując zebranym i przekazując życzenia z okazji zbliżającego się święta.