Świętego Hierarchy Spirydona w Mińsku Mazowieckim

ks. Gabriel Białomyzy, 26 grudnia 2021

25 grudnia jest dniem pamięci Świętego Hierarchy Spirydona Cudotwórcy, biskupa Tremituntu. Tegoroczne obchody stały się doskonałą okazją, by złożyć Najwyższemu dziękczynienia za obfitujący w historyczne wydarzenia rok. W tym roku obchodzono bowiem 600 - lecie nadania praw miejskich Mińskowi Mazowieckiemu, dokonano poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę nowej świątyni oraz przekazano - poprzez Dyrektora Muzeum Ziemi Mińskiej, pana Leszka Celeja - cegłę z pozostałości byłej murowanej świątyni p.w. Opieki Matki Bożej. Cegła ta zostanie wykorzystania jako element budowlany w konstrukcji nowej świątyni.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem całonocnego czuwania, które sprawował proboszcz miejscowej parafii - ks. Gabriel Białomyzy. Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Mirosław Wiszniewski z parafii św. metropolity Piotra Mohyły w Lublinie w asyście ks. prot. Michała Wasilczyka z parafii Opieki Matki Bożej w Sławatyczach, ks. prot. Tomasza Łotysza z parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie oraz miejscowego proboszcza. Z okolicznościowym słowem zwrócił się do wiernych ks. Mirosław, który zwrócił uwagę na całokształt życia świętego, w znacznej mierze oparty na surowych doświadczeniach, które we właściwy sposób ukształtowały jego relację z Bogiem i ludźmi. Podczas nabożeństwa śpiewał chór parafialny pod dyrekcją lektora Pawła Gocko, przy czynnym udziale przybyłych gości.

Uroczystości zwieńczyły podziękowania skierowane na ręce celebransów, wiernych, ofiarodawców oraz kierownika budowy, pana Michała Tymoszewicza, z życzeniami pomyślności w dalszych postępach nad budową przyszłej świątyni. Obecny stan budowy budzi nadzieje na możliwość sprawowania nabożeństw w nowym miejscu w możliwie jak najbliższym czasie.

Święty Hierarcho, Ojcze nasz Spirydonie, módl się za nami do Boga!